BEZPIECZNA DROGA DO SZKOŁY
W naszej placówce na początku każdego roku szkolnego stałym elementem działań edukcyjno-profilaktycznych są zaplanowane spotkania uczniów z funkcjonariuszami Policji, których celem jest podniesienie bezpieczeństwa uczniów na drodze.
W dniu 4 wrześnie 2020 roku z zachowaniem reżimu sanitarnego odbyło się spotkanie uczniów klas: IIa, IIIa, Ia z panem dzielnicowym sierż. sztab. Rajmundem Miernikiem
z Komendy Powiatowej Policji w Koluszkach. Policjant przypomniał dzieciom o podstawowych zasadach poruszania się po drogach. Konieczności noszenia elementów odblaskowych, poprawiających widoczność na drodze. A także powiedział jak należy się zachować, gdy podczas drogi do szkoły obca osoba będzie zachęcała, nakłaniała nas do nawiązania rozmowy.
Udzielił także porad jak należy postępować w przypadku gdy na naszej drodze do szkoły czy ze szkoły do domu pojawi się obcy pies. W prezencie każdy uczeń otrzymał maseczkę ochronną na twarz.

Ponadto:
Przypominamy rodzicom, że nie każdy pierwszoklasista może być samodzielnym uczestnikiem ruchu drogowego. Zgodnie z art. 43 Ustawy prawo o ruchu drogowym, dziecko do 7 roku życia może korzystać z drogi tylko pod opieką osoby co najmniej 10-letniej (nie dotyczy to strefy zamieszkania i drogi przeznaczonej wyłącznie dla pieszych). Bardzo ważnym czynnikiem zwiększającym bezpieczeństwo w ruchu drogowym, jest noszenie elementów odblaskowych. Rodzice, którzy zawożą dzieci do szkoły powinni też pamiętać o obowiązku przewożenia ich
w fotelikach ochronnych lub specjalnych siedziskach. Dziecko pod szkołą należy wysadzać
z samochodu od strony chodnika lub pobocza, nie zaś od strony jezdni.
Akcja „Bezpieczna droga do szkoły” jest zatem adresowana zarówno do dzieci jak i do wszystkich dorosłych, w szczególności do rodziców i nauczycieli, na których ciąży obowiązek edukacyjny.

Mamo, Tato,
• dziecko naśladuje twoje zachowania, daj więc dobry przykład,
• zadbaj o to, by dziecko na drodze było widoczne dla kierujących,
• ucz i przypominaj zasad prawidłowego poruszania się po drodze,
• wyznacz dziecku jedną bezpieczną drogę z domu do szkoły/ze szkoły do domu,
• w samochodzie przewoź dziecko zgodnie z przepisami.

Nauczycielu,
• odkrywaj przed dziećmi bezpieczny świat, także w sferze ruchu drogowego,
• przez zabawę ucz dzieci zasad prawidłowego poruszania się po drodze,

Kierujący pojazdami,
• w rejonach szkół zachowajcie szczególną ostrożność, unikajcie wszelkiego działania, które mogłoby spowodować zagrożenie bezpieczeństwa lub porządku ruchu drogowego.
•kierowco – w pobliżu szkół, zdejmij nogę z gazu!

Niech droga do szkoły będzie bezpieczna przez cały rok!

Zdjęcie [1 z 10]