Zespół Szkolno - Przedszkolny w Bukowcu
ul. Szkolna 3, 95-006 Bukowiec gm. Brójce
tel./faks: 42 2279888
e-mail: sekretariat@spbukowiec.pl
BIP: spbukowiec.biposwiata.pl
Szkoła Podstawowa im. Mikołaja Kopernika
w Bukowcu


Szkolny turniej piłki nożnej

W czwartek 5 marca w naszej szkole odbył się turniej piłki nożnej chłopców. Rozegrane zostały mecze w dwóch kategoriach klasy młodsze IV - V oraz klas VI -VIII. Rywalizacja była bardzo zawzięta, ale według zasady fair play. W klasach IV - V Najlepsza okazała się klasa Va, drugie miejsce zajęła klasa Vc, a trzecie klasa Vb.

W klasach starszych po zaciętym finale, triumfowała klasa VIIa, drugie miejsce zajęła klasa VIIb, trzecie VIa.

Najlepszymi strzelacami okazali się:

Witold Wypchlo klasy Va - 8 bramek

Antoni Poborski z klasy VIIb - 10 bramek

Zwycięzcom gratulujemy!!!Tłusty czwartek, z jabłkiem

20 lutego w naszej szkole odbyła się akcja, " Alternatywa dla pączka". Nasi uczniowie wraz z nauczycielami podczas długiej przerwy, zebrali się na korytarzu żeby wspólnie zjeść jabłko.

A przypominamy że jabłka jeść warto, bo są zdrowe, słodkie i pożywne.Wiem co jem

Rozstrzygniecie konkursu na najlepszą prezentację multimedialną" Wiem co jem", odbyło się na apelu porządkowym podsumowującym półrocze. Zwycięzcą została!!!!!!!

Lilly Lipiec z kasy 4. Serdecznie gratulujemy i życzymy dalszego zaangażowania w działania na rzecz zdrowia.Konkurs!!!

Konkurs

Zapraszamy wszystkich chętnych do wzięcia udziału w konkursie na prezentacje multimedialną dla klas

VI –VIII oraz plakat dla klas I-III pt.

„ Wiem co jem”

Prezentacje można składać na pendrive, lub przesłać na adres mailowy szkoły pt: Konkurs „Wiem co jem” imię i nazwisko ucznia,klasa

Prace oddajemy do końca stycznia do Pani Ani Trubowicz

Prawidłowość wykonywania zadania oceniać będzie komisja konkursowa, przyznająca odpowiednią ilość punktów wg określonych kryteriów. Kryteria oceny:

- pomysłowość, staranność i estetyka wykonanego plakatu/prezentacji,

- wkład pracy,

- ilość i zawartość zaprezentowanych informacji.

Rozstrzygnięcie konkursu w styczniu.

Czekają ciekawe nagrody!!!Tydzień zdrowego śniadania

Śniadanie to najważniejszy posiłek dnia. Dlaczego? Bo dzięki niemu sprawniej funkcjonuje nasz mózg i ciało. A my sami zwyczajnie czujemy się lepiej przez resztę dnia. Nasi uczniowie, wzięli udział w Tygodniu zdrowego śniadania. Każda klasa wylosowała sławną postać dla, której zaproponowała przykładowe śniadanie.Natomiast uczniowie wraz ze swoimi wychowawcami, zorganizowali zdrowe i pożywne śniadanie. Wszyscy pracownicy szkoły,uczniowie mogli zapoznać się z 12 zasadami zdrowego odżywiania, według instytutu matki i dziecka. Śniadanie nie musi być nudne, warto tylko poświęcić, więcej czasu na jego przygotowanie.

SMACZNEGO!!!Bieg dla Niepodległej

W niedzielę 17 listopada, w Kurowicach odbył się Bieg z okazji Odzyskania przez Polskę Niepodległości,z inicjatywy GLKS " Miazga". Dzięki zaangażowaniu uczniów i rodziców naszej szkoły,impreza nabrała większych rozmiarów :), za co serdecznie dziękujemy.

Nasi uczniowie zdobyli miejsca w czołówce

I miejsce na 1 km zdobyła Marcelina Stasiak oraz Jędrzej Górniak

Na dystansie 3 km II miejsce zdobył Paweł Grudziński, natomiast zaraz za nim uplasował się Antek Włodarski. Konkurencja w tym roku była duża, dlatego sukcesy naszych wychowanków jeszcze bardziej Nas cieszą.

Jeszcze raz dziękujemy, rodzicom za zaangażowanie.Europejski Tydzień Zdrowia 23 -30 września

W miesiącu wrześniu nasza szkoła wzięła udział w Europejskim Tygodniu Sportu. Europejski Tydzień Sportu jest inicjatywą Komisji Europejskiej mającą promować sport i aktywność fizyczną w całej Europie. Tydzień ten ma zapoczątkować nowe działania oraz opierać się na już istniejących, udanych przedsięwzięciach o charakterze europejskim, krajowym, regionalnym lub lokalnym. Ta ogólnoeuropejska kampania realizowana pod hasłem #BeActive (Bądź aktywny) ma zachęcić obywateli do aktywnego trybu życia w ciągu obchodów Tygodnia oraz przez cały rok. W dniach 23 i 24 września, uczniowie podejmowali próbę swojej wytrzymałości w teście Coopera. Najlepsze wyniki zostały wywieszone na gazetce Szkoły Promującej Zdrowie. Mamy nadzieję,że wszyscy uczestnicy miło i aktywnie spędzili czas, a to przełoży się na chętne i systematyczne uprawianie sportu. Pamiętaj Bądź Aktywny!!!PLAN PRACY ZESPOŁU DO SPRAW PROMOCJI ZDROWIA W ROKU SZKOLNYM 2019/2020

Zespół do spraw promocji zdrowia obserwując środowisko szkolne, zachowanie uczniów na lekcjach, w czasie przerw, wycieczek oraz analizując problemy omawiane na zajęciach zintegrowanych czy na lekcjach wychowawczych, uwagi, spostrzeżenia i wnioski nauczycieli i rodziców , podjęła decyzję, iż priorytetowa tematyka realizowana w roku szkolnym 2019/2020 będzie kontynuacją problemu z roku ubiegłego:

• Promocji zdrowia poprzez kształtowanie zdrowych nawyków żywieniowych, właściwą higienę, bezpieczne zachowania oraz dbałość o prawidłową postawę ciała.

Zadanie do zrealizowania

Przygotowanie planu pracy, przedstawienie priorytetu na rok 2019/2020

Diagnoza

Przekazanie informacji o zadaniach programu (harmonogram)

Bezpieczna droga do szkoły

Profilaktyka uzależnień

(cyberprzemoc)

Spotkanie rodziców z psychologiem J. Rychterem

Dzień sprzątania świata

Dzień jabłka

Ogólnoeuropejska akcja

„Europejski tydzień sportu”

Trzymaj formę

Wspólne spożywanie II śniadania

„Śniadanie daje moc”

„Bieg dla Niepodległej”

Konkurs na prezentację multimedialną

„Wiem, że zdrowo jem” dla klas VI –VIII

Plakat klasy I – III

„ Dar Serca”

Bezpieczne ferie

„ Zimowe szaleństwa sportowe”

Propagowanie zdrowych nawyków żywieniowych Warsztaty szkolne dla uczniów i rodziców

Pierwsza Pomoc – warsztaty dla uczniów i rodziców

Przerwa w ruchu

Warsztaty dla uczniów

Zdrowe środy

Zdrowy tydzień

22 marca Europejski dzień bez otyłości

Szkolny dzień sportu

Pierwszy dzień wiosny – warsztaty

Konkurs fotograficzny „Zdrowie w obiektywie”

Ewaluacja

Piknik RodzinnyBezpieczna Droga Do Szkoły

Akcja "Bezpieczna droga do szkoły"

W dniu 12 września 2019 roku uczniowie naszej szkoły w ramach akcji edukacyjno-profilaktycznej spotkali się z funkcjonariuszami policji: oficerem prasowym, rzecznikiem st.sierż Anetą Kotynią, st.sierż Anną Dudek-Żaczek oraz sierż Aleksandrą Grzelak.

Panie Policjantki przypomniały o zasadach bezpiecznego poruszania się po drogach, konieczności używania odblasków oraz kasków rowerowych. Ostrzegały przed zagrożeniami związanymi z ruchem drogowym. Funkcjonariuszki omówiły najważniejsze przepisy, a także udzieliły dzieciom praktycznych porad oraz wskazały najbardziej niebezpieczne miejsca w okolicach szkoły.

Spotkanie to było wsparciem dla nauczycieli i rodziców w działaniach zmierzających do poprawy bezpieczeństwa dzieci.Piknik Rodzinny/ Wręczenie akcesu Szkoły Promującej Zdrowie

W dniu 31 maja 2019 r nasza szkoła otrzymała Akces Szkoły Promującej Zdrowie z rąk Pani Joanny Grzesiak - rejonowego koordynatora Szkoły Promującej Zdrowie. Dziękujemy serdecznie za zaangażowanie w działania na rzecz zdrowia.Konkurs "Zdrowie w obiektywie"

ZDROWIE W OBIEKTYWIE

SZKOLNY KONKURS FOTOGRAFICZNY

Konkurs jest adresowany do dzieci i młodzieży wraz z rodzicami z Zespołu Szkolno – Przedszkolnego w Bukowcu

Zachęcamy uczniów wraz z rodzicami do wzięcia udziału .

Celem konkursu jest zwrócenie uwagi na zdrowy styl życia

( odpowiednia dieta , aktywność ruchowa)

• Każdy uczestnik zgłasza do konkursu dwa zdjęcia w formacie nie mniejszym niż 10×15

• Do pracy należy dołączyć naklejoną informacje (b. ważne!) imię i nazwisko autora/wiek/klasa

• Fotografie w przypadku drukowania w warunkach domowych, powinny być wydrukowane na papierze fotograficznym .

• Prace ocenione będą przez Jury powołane przez organizatora.

TERMINARZ

SKŁADANIE PRAC KONKURSOWYCH DO 24.05.2019 DO PANI ANI TRUBOWICZ LUB PANA KAMILA MUSZYŃSKIEGO

Oficjalne rozstrzygnięcie i wręczenie nagród, odbędzie się na pikniku rodzinnym,organizowanym w dniu 31.05.2019, przez ZSP w Bukowcu.

Zachęcamy do udziału w konkursie.Warsztaty zdrowego odżywiania

W dniu 19.03.2019r. gościliśmy w naszej szkole Panią Dietetyk Panią Marię Pabich, która przeprowadziła prelekcje na temat zdrowego stylu życia i odżywiania.

Poprzez ciekawą prezentację dzieci i pracownicy szkoły, dowiedzieli się jaki wpływ na samopoczucie, zachowanie i zdrowie ma dieta. Uczniowie mieli również okazję dowiedzieć się, jakie produkty spożywcze sprzyjają zdrowiu i nie powodują zakłóceń uwagi, ospałość lub nadmierną krótkotrwałą aktywność.

Uczniowie otrzymali wiele cennych wskazówek dotyczących zasad zdrowego odżywiania, m.in.: należy jeść pięć pełnowartościowych posiłków dziennie, pić dużo wody i zastępować słodkie przekąski np. owocami.

Zachęcamy do odwiedzenia strony internetowej www.jakzdrowozyc.plWarsztaty Pierwszej Pomocy

14 marca 2019 w naszej szkole odbyły się warsztaty z Pierwszej Pomocy Przedmedycznej dla uczniów klas IV-VII. Każdy z uczniów, próbował sił w resuscytacji, co okazało się nie łatwą pracą. Poznaliśmy bliżej, zawód ratownika medycznego.

Dziękujemy ratownikom z firmy medycznej "Falck" za wzorowe przygotowanie prelekcji i udzielenie fachowego instruktażuBezpieczne ferie

Ferie zimowe to dla dzieci i młodzieży wymarzony i beztroski czas zabaw na śniegu i lodzie. Szaleństwa te sprawiają wiele radości i wzmacniają kondycję fizyczną. Aby jednak przebiegły szczęśliwie i wszyscy wypoczęci wrócili do swych domów, należy pamiętać o podstawowych zasadach bezpieczeństwa, obowiązujących zarówno podczas zorganizowanych wyjazdów zimowych, jak i spędzania tego czasu w miejscu zamieszkania. Jak co roku w naszej szkole i przedszkolu o bezpiecznych zachowaniach, w tym odpowiedniej dawce zdrowego rozsądku, przypominali dzieciom StrażacyTurniej piłki nożnej dziewcząt

W lutym odbył się wewnątrzszkolny turniej piłki nożnej dziewcząt. Wśród klas IV – VII rozgrywki cieszyły się sporym zainteresowaniem. Na boisku rywalizowało aż 9 drużyn, które podzielone były na dwie grupy. Turniej rozgrywano w kategoriach: IV - V oraz VI - VIII

klasy IV- VI

I miesjce - IVc

II miejsce - Vb

III miejsce - Va

klasy VI - VIII

I miejsce - VIII

II miejsce - VII

III miejsce - VIa

W trakcie imprezy dominowała wesoła atmosfera na trybunach i zacięta rywalizacja na boisku.

Podziękowania dla wszystkich uczestników i organizatorów zabawy.Turniej piłki nożnej

W styczniu w Naszej szkole odbył się Międzyszkolny Klasowy Turniej Piłki Nożnej

Bezkonkurencyjna okazała się klasa VIII , która wygrała wszystkie mecze w klasach VI - VIII. W klasach młodszych pierwsze miejsce zajęła klasa Vb. Drugie miejsce zajęła klasa VI b oraz klasa Va, na trzecim miejscu uplasowała się klasa VIa oraz klasa IVa .Po zakończeniu rozgrywek zostały wręczone dyplomy dla najlepszych drużyn oraz strzelców, które wręczali: Pan Kamil Muszyński oraz Pani Anna TrubowiczPodsumowanie Listopad miesiącem życzliwości

W dniu 21 grudnia 2018 roku w naszej szkole odbył się apel porządkowy, na którym m.in. podsumowaliśmy „Listopad Miesiącem Życzliwości i Pozdrowień”. Nasze działania trwały od listopada do końca grudnia 2018r. Celem tegorocznej akcji było zwrócenie szczególnej uwagi na kulturę osobistą dzieci oraz okazywany szacunek swoim rówieśnikom jak i pracownikom szkoły. Oceniając zachowania uczniów zawracaliśmy uwagę, aby wszelkie działania przeprowadzone były metodą projektu, zależało nam na praktycznym działaniu. Oddelegowani uczniowie poszczególnych klasy omawiali przeprowadzone przez siebie zadania.

Akcja zakończyła się wręczeniem nagród przez Panią Dyrektor i Panią Wicedyrektor.

Klasy I-III

I miejsce – klasa IIa, IIb

II miejsce – klasa Ia

III miejsce – klasa Ib,III

Klasy IV-VIII

I miejsce – klasa VIb

II miejsce – klasa IVc

III miejsce – klasa IVa, Vb

Uczniowie w/w klas otrzymali ręcznie wykonane, piękne,czerwone, gliniane serca, które zapewne przypominać będą o nieustannym propagowaniu życzliwych zachowań.

Przesłanie akcji jest proste – bądźmy życzliwi codziennie, a nie tylko od święta. Pamiętajmy, że pozytywna energia, którą przekazujemy w świat do ludzi, wraca do nas

z nawiązką!Razem na Święta

Akcja DAR SERCA (tzw. SZLACHETNA PACZKA) trwała w naszej szkole od 5 listopada do 10 grudnia 2018 r. W tym czasie zebraliśmy b. dużo różnych artykułów (m.in. słodyczy, artykułów spożywczych, artykułów piśmiennych, środków czystości).

Pomoc otrzymało w tym roku aż 30 dzieci ze ŚWIETLICY ŚRODOWISKOWEJ u OO. Franciszkanów im. Brata Zenona Żebrowskiego przy ul. Krasickiego 2a w Łodzi. Kiedy przywiozłyśmy z p. Renatką Rodak szlachetną paczkę na miejsce, b. serdecznie przywitał nas ksiądz Proboszcz- ojciec Piotr Kleszcz- wraz z dzieciakami. Świetlica jest drugim domem dla tych dzieci. Kiedy usłyszeli, że przywiozłyśmy dla nich paczkę, bardzo się uradowali i chętnie pomogli przetransportować paczki (a było ich 10) z samochodu na świetlicę.

To wszystko nie wydarzyłoby się moi drodzy bez Waszego udziału oraz bez udziału Waszych Rodziców. DARCZYŃCA to ktoś, kto do Paczki wkłada nie tylko konkretną pomoc, ale własne serce. Chciałabym w swoim imieniu, a także w imieniu obdarowanych dzieci oraz ich rodzin serdecznie podziękować wszystkim DARCZYŃCOM – uczniom i przedszkolakom, rodzicom i nauczycielom. Wszystkim, którzy przyczynili się do powstania „szlachetnej paczki”. Szczególne podziękowania kieruję do uczniów klasy IV C oraz pani Ani Trubowicz, która odpowiednio potrafiła zmotywować uczniów oraz rodziców do włączenia się w akcję „Dar serca”. Efekt był niebywały, bo klasa IV C zgromadziła bardzo dużo produktów. Dziękuję pani pedagog Dorotce Federak, która segregowała artykuły, skrupulatnie liczyła oraz sporządziła protokół. Dziękuję również p. Renatce Rodak, która wraz ze mną przetransportowała do Łodzi „szlachetną paczkę”, a właściwie 10 paczek.

Serdecznie dziękuję wszystkim, którzy włączyli się w organizację „SZLACHETNEJ PACZKI” dla dzieci z rodzin, które znalazły się w trudnej sytuacji materialnej. Nasza współpraca świetnie się układała, a nagrodą była radość dzieci z otrzymanych prezentów. SZLACHETNA PACZKA przyniosła satysfakcję i radość wszystkim zaangażowanym stronom: zarówno Darczyńcom, Wolontariuszom, jak i samym Obdarowanym.Bieg dla Niepodległej

Nasi uczniowie wzięli udział w Biegu dla Niepodległej.

Na lekcjach wychowania fizycznego, każdy uczeń biegł określony dystans.

Przebiegnięte metry i kilometry dały sumę 100 km. W ten sposób chcieliśmy uczcić 100 - lecie odzyskania Niepodległości przez PolskęŚniadanie daje moc

Śladem lat ubiegłych uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w ogólnopolskim programie Śniadanie Daje Moc organizowanego przez Partnerstwo dla Zdrowia. 8 listopada 2018 r. uczniowie najpierw przygotowali, a potem wspólnie spożywali drugie śniadanie. W przygotowaniach ochoczo wsparli nas rodzice uczniów. Dzięki nim na naszych szkolnych „stolikach śniadaniowych” znalazły się kolorowe kanapki, świeże soki, sałatki i inne niesamowicie zachęcające przekąsŚwiatowy dzień jabłka

28 października obchodziliśmy w naszej szkole Międzynarodowy dzień Jabłka.

Ten owoc ma wiele zalet. Po pierwsze jabłka pochodzą z Polski, po drugie są tanie, po trzecie są pyszne, po czwarte są baaardzo zdrowe! W tym dniu każde dziecko mogło poczęstować się owocami przyniesionymi prosto z sadu,oraz dowiedzieć się jakie wartości ile witamin posiadają te owoce.Warsztaty dot. profilaktyki wad postawy

2 października w naszej szkole odbyły się warsztaty z okazji Miesiąca Ważenia Tornistrów. Poprowadziła je fizjoterapeutka p. Barbara Kołodziejska. Pokazała nam budowę naszego kręgosłupa, który jest podporą całego ciała. Wytłumaczyła, dlaczego tak ważne jest, aby dobrze dobrać tornister i co powinien zawierać, by nie deformować nam kręgosłupa. Wszystkie dzieci uczestniczyły również w ćwiczeniach, które pomagają wzmocnić nasze mięśnie odpowiedzialne za dźwiganie plecaka. Fizjoterapeutka opowiadała o wadach postawy, które powstają w skutek złego noszenia tornistrów. Była to bardzo ciekawa i pouczająca lekcja dla wszystkich.Europejski Tydzień Sportu

W dniach 23 – 30 września 2018 r. po raz czwarty we wszystkich państwach Unii Europejskiej obchodzony jest Europejski Tydzień Sportu (ETS), koordynowany przez Ministerstwo Sportu i Turystyki oraz Ministerstwo Edukacji. Europejski Tydzień Sportu ma na celu promocję sportu i aktywności fizycznej oraz pogłębianie wiedzy na temat ich licznych korzyści.

Nasza szkoła pierwszy raz wzięła udział w tym przedsięwzięciu. Uczniowie klas I-III z dużym zaangażowaniem uczestniczyli w rozgrzewce sportowej, poprowadzonej przez uczniów klasy VIb. Dzieci wyjaśniły, dlaczego tak ważna jest rozgrzewka przed wysiłkiem oraz dlaczego warto codziennie poświęcić czas na gimnastykę swojego ciała.

Uczniowie klas starszych wzięli udział w Teście Coopera. Każdy mógł sprawdzić swoją wytrzymałość. Najlepszym zawodnikiem okazał się Rafał z klasy VIII, który przez 12 minut przebiegł 2600m, zaraz za nim uplasowała się Agnieszka z klasy VII, która przebiegła 2560m.

Gratulujemy wszystkim uczestnikom!!!Bezpieczna droga do szkoły

Bezpieczna droga do szkoły

W dniu 17 września 2018 roku uczniowie klas I-VIII oraz przedszkolaki uczestniczyli w spotkaniu z pracownikami Policji - st. post. E. Redzisz, asp. J. Sawickim oraz dzielnicowym sierż. sztab. R. Miernikiem.

Funkcjonariusze przypomnieli dzieciom zasady bezpiecznego poruszania się po drogach, na co należy zwrócić szczególną uwagę w czasie przechodzenia przez jezdnię, a także w miejscu, gdzie obowiązuje sygnalizacja świetlna i tam, gdzie jej nie ma. Mówili o zasadach obowiązujących podczas przewożenia dzieci samochodem. Zwracali uwagę na to, jak należy zachować się jeżdżąc rowerem. Zachęcali do noszenia kasków oraz wyposażenia ubiorów i plecaków w elementy odblaskowe. Przestrzegali przed kontaktem z osobami nieznajomymi, a także omówili to, w jaki sposób należy się zachować wobec obcych zwierząt, spotkanych na drodze. Dzieci aktywnie uczestniczyły w spotkaniu. Zadawały pytania i chętnie dzieliły się swoim doświadczeniami.

Takie spotkania odbywają się w naszej placówce od wielu lat i przynoszą oczekiwane efekty. Mamy nadzieję, że i tym razem wiedza teoretyczna znajdzie zastosowania w praktyce"Szkoła Promująca Zdrowie"

Witamy w Nowej zakładce dotyczącej promocji zdrowia w Naszej Szkole!!!!

W roku szkolnym 2018/2019 nasza placówka będzie się ubiegała, o uzyskanie Rejonowego akcesu "Szkoły Promującej Zdrowie"

Hasło na rok szkolny 2018/2019:

„W zdrowym ciele zdrowy duch – zdrowe nawyki żywieniowe”

Szkoła Promująca Zdrowie

Program Szkoła Promująca Zdrowie (SzPZ) realizowany jest w Polsce od 1991 r. Popularyzację idei SzPZ rozpoczęto od trzyletniego projektu pilotażowego (1992-1995) pn.: „Szkoła Promująca Zdrowie”, zainicjowanego przez WHO/EURO, realizowanego pod kierunkiem prof. dr hab. Barbary Woynarowskiej.

Projekt ten spowodował oddolne działania (ruch) szkół, zgodne ze strategią opracowaną w 14 tzw. szkołach projektowych oraz tworzenie sieci szkół promujących zdrowie na różnych poziomach. Pierwszą sieć utworzono w 1992 r. w b. woj. ciechanowskim.

Program ten rozwijany był w Polsce w ramach Europejskiej Sieci Szkół Promujących Zdrowie (ESSzPZ), utworzonej w 1992 r., od 1 stycznia 2008 r. w Europejskiej Sieci Szkół dla Zdrowia w Europie – SHE, w wyniku porozumienia WHO/EURO, Rady Europy i Komisji Europejskiej. Polska została członkiem tej sieci w grupie pierwszych ośmiu krajów.

W ramach upowszechniania programu stworzono strukturę wspierającą rozwój sieci SzPZ − utworzono Zespół ds. Promocji Zdrowia w Szkole, powołano Krajowego Koordynatora ds. promocji zdrowia w szkole oraz wojewódzkich koordynatorów. Aktualnie we wszystkich województwach istnieją sieci szkół, w niektórych nawet funkcjonują sieci rejonowe, powiatowe lub miejskie, utworzone w celu łatwiejszego koordynowania i skuteczniejszego wspierania pracy szkół.

Koncepcja Szkoły Promującej Zdrowie

Koncepcja szkoły promującej zdrowie wynika bezpośrednio z założeń promocji zdrowia.

Ze względu na bardzo szeroki zakres działań, różnorodność potrzeb i priorytetów szkół funkcjonujących w odmiennych kulturach i warunkach trudno ustalić jedną definicję SzPZ.

Obecnie w sieci Szkół dla Zdrowia w Europie (Schools for Heath In Europe – SHE) przyjmuje się eko-holistyczny model szkoły promującej zdrowie[1]. Zakłada on istnienie powiązanych wzajemnie ze sobą pięciu kluczowych elementów „wewnątrz” szkoły oraz oddziaływanie czynników zewnętrznych, związanych z legislacją, polityką i inicjatywami w resorcie zdrowia i edukacji na poziomie międzynarodowym, krajowym, regionalnym i lokalnym. Wskazuje to, że działania dla tworzenia SzPZ nie mogą ograniczać się do samej szkoły, lecz muszą być powiązane i wspierane przez resorty edukacji i zdrowia na różnych poziomach.

Aktualnie w krajach należących do SHE istnieje zróżnicowane podejście i różnorodne modele SzPZ[2]. Szkoła promująca zdrowie jest raczej procesemdokonującym się w określonym kontekście, a nie efektem wdrażania ogólnie ustalonych zasad. Każdy kraj wypracowuje swój model SzPZ w zależności od uznawanych wartości oraz własnych doświadczeń.

W Polsce koncepcja szkoły promującej zdrowie stale się rozwija i ulega modyfikacjom. Przyjęto, że:

Szkoła

Jest środowiskiem, którego społeczność nie tylko uczy się i pracuje , ale także żyje – nawiązuje kontakty z innymi, przeżywa porażki i sukcesy, odpoczywa, bawi się itp. Szkoła jest więc miejscem, w którym społeczność ma nie tylko wywiązywać się z obowiązków, ale także powinna dobrze się czuć.

Jest elementem środowiska lokalnego: oba te środowiska wzajemnie na siebie oddziałują.

Jest miejscem, które przygotowuje młodych ludzi nie tylko do następnego etapu edukacji, ale również do życia, w tym do dokonywania „zdrowych” wyborów.

Promująca

Tworząca warunki (fizyczne i społeczne), sprzyjające ochronie i pomnażaniu zdrowia.

Umożliwiająca aktywne uczestnictwo społeczności szkolnej w działaniach na rzecz zdrowia.

Zdrowie

Ma cztery wymiary: fizyczny, psychiczny, społeczny i duchowy, które powinny być w harmonii.

Decyduje o jakości życia ludzi obok wykształcenia i warunków ekonomicznych.

Na podstawie opracowanych standardów przyjęto polską definicję Szkoły Promującej Zdrowie oraz opracowano nowy model takiej szkoły.

Definicja szkoły promującej zdrowie:

Szkoła promująca zdrowie to szkoła, która we współpracy z rodzicami uczniów i społecznością lokalną: systematycznie i planowo tworzy środowisko społeczne i fizyczne sprzyjające zdrowiu i dobremu samopoczuciu społeczności szkolnej, wspiera rozwój kompetencji uczniów

i pracowników w zakresie dbałości o zdrowie przez całe życie.

Standardy Szkoły Promującej Zdrowie

Przyjęty model SzPZ stanowił punkt wyjścia do opracowania czterech standardów.

Standardy szkoły promującej zdrowie

Szkoła promująca zdrowie dąży do osiągania celów i realizuje zadania określone w podstawach programowych kształcenia ogólnego i innych obowiązujących aktach prawnych i ponadto:

1. Koncepcja pracy szkoły, jej struktura i organizacja sprzyjają uczestnictwu społeczności szkolnej w realizacji działań w zakresie promocji zdrowia oraz skuteczności i długofalowości tych działań.

2. Klimat społeczny szkoły sprzyja zdrowiu i dobremu samopoczuciu uczniów, nauczycieli i innych pracowników szkoły oraz rodziców uczniów.

3. Szkoła realizuje edukację zdrowotną i program profilaktyki dla uczniów, nauczycieli i innych pracowników szkoły oraz dąży do poprawy skuteczności działań w tym zakresie.

4. Warunki oraz organizacja nauki i pracy sprzyjają zdrowiu i dobremu samopoczuciu uczniów, nauczycieli i innych pracowników szkoły oraz współpracy z rodzicami.

Są to standardy jakości pracy szkoły w zakresie promocji zdrowia. Standardy te spełniają dwie funkcje:

• Wyznaczają główne kierunki pracy (cechy) SzPZ. Opisują one jej model oraz specyfikę wyróżniającą te szkoły od innych, które nie podjęły się tworzenia SzPZ.

Stanowią punkt wyjścia do programowania ewaluacji SzPZ, czyli sprawdzania, w jakim stopniu szkoła zbliża się do poziomu, który można by uznać za „idealny.

Zachęcamy wszystkich do współpracy!!!

( Więcej informacji na temat Szkoły Promującej Zdrowie na stronie internetowej https://www.ore.edu.pl/2010/06/szkoa-promujca-zdrowie/

Szkoła w Bukowcu, Szkołą Promującą Zdrowie.

Nasza Placówka jest obecnie w fazie przygotowawczej. Dzieci zostały zdiagnozowane w kierunku zdrowego odżywiania się. Obecnie stworzony został plan na rok 2018/2019, w którym zawarte są działania mające na celu podniesienie świadomości społeczności lokalnej, na temat odżywiania. Od lat naszej szkole podejmowane są takie działania, jednak teraz będą one wychodziły poza mury placówki . Jeżeli ktoś z Państwa ma propozycje przedsięwzięć, działań na rzecz zdrowego stylu życia, prosimy o współpracę i kontakt.

Styczeń
27
Środa
Angela, Jan, Przybysław


Szkoła realizuje projekty:
  1. "Wsparcie przyszkolnych oddziałów przedszkolnych w Gminie Brójce"
  2. "Widzę, słyszę, doświadczam w mojej nowej ekopracowni"
  3. "Edukacyjne Wrota Regionu"
© piotr.z.bukowca