Zespół Szkolno - Przedszkolny w Bukowcu
ul. Szkolna 3, 95-006 Bukowiec gm. Brójce
tel./faks: 42 2279888
e-mail: sekretariat@spbukowiec.pl
BIP: spbukowiec.biposwiata.pl
Szkoła Podstawowa im. Mikołaja Kopernika
w Bukowcu
2019/20202018/20192017/20182016/2017Najważniejsze


Kiermasz książek.

W grudniu odbył się świąteczny kiermasz książki. Kiermasz został zorganizowany przez Samorząd Uczniowski we współpracy z Wolontariatem Szkolnym. Książki sprzedawane były przez uczniów klasy Vc oraz klasy VIII,podczas przerw śródlekcyjnych oraz podczas Festiwalu Kultury w Bukowcu.

W ofercie znalazły się książki dla dzieci, młodzieży i dorosłych czytelników. Największym zainteresowaniem cieszyły się opowiadania, kolorowanki z tekstem, zagadki, łamigłówki i książki edukacyjne dla dzieci.

Uczniowie klas starszych byli zainteresowani głównie fantastyką i literaturą obyczajową.

Książka jest zawsze dobrym prezentem, dlatego kiermasz został zorganizowany przed Świętami Bożego Narodzenia.Listopad miesiącem życzliwości

Listopad miesiącem życzliwości i pozdrowień.

Idea tego święta wywodzi się ze Stanów Zjednoczonych. Inicjatywa życzliwości miała za zadanie przekonać wszystkich do rozwiązywania problemów w sposób pokojowy, a nie zbrojny.

Obecnie Dzień Życzliwości obchodzony jest w ponad 200 krajach. Jego celem jest uwrażliwienie ludzi na wzajemną życzliwość oraz niesienie pomocy innym.

Od kilku już lat w naszej szkole miesiąc listopad jest czasem wyjątkowym, pełnym dobrych uczynków i pozytywnych emocji.

Cała społeczność szkolna i przedszkolna włącza się w obchody tego sympatycznego święta. Temat przewodni w tym roku to: „Różni, a jednak tacy sami”.

Zależy nam na budowaniu od najmłodszych lat przyjaznego stosunku do osób

z niepełnosprawnością, aby dzieci nauczyły się tolerować innych, często różniących się wyglądem czy zachowaniem.

Ten wyjątkowy czas poświęciliśmy osobom z niepełnosprawnościami oraz chorobami przewlekłymi. Współpracowaliśmy z Fundacją Pomocy Osobom Niepełnosprawnym „SŁONECZKO”.

Na holu głównym wyeksponowaliśmy bilbordy informujące o naszych działaniach.

Ponadto każdego dnia witały Rodziców oraz dzieci cytaty o życzliwości, bo dobrze jest rozpocząć dzień od miłych słów.

W okresie od 4-21 listopada 2019 r. na rzecz Julii Siwińskiej (podopiecznej Fundacji, zmagającej się z autyzmem), zorganizowaliśmy na terenie Zespołu Szkolno-Przedszkolnego publiczną zbiórkę. Miała ona na celu pomoc w realizacji długotrwałej

i bardzo kosztownej terapii dziewczynki. Przez ten okres można było wrzucać datki wspomagające jej leczenie.

W tym czasie uczniowie klas VI-VIII przygotowali plakaty oraz zorganizowali ich wystawę na korytarzu głównym szkoły. Dzięki niej mogliśmy dowiedzieć się więcej

o osobach z niepełnosprawnościami, m.in o ich potrzebach i trudnościach, z jakimi zmagają się każdego dnia.

Uczniowie klas I-III tworzyli piktogramy, czyli czarno-białe znaki graficzne przedstawione w formie obrazków, przeznaczone do komunikacji. Zostały one umieszczone w widocznych miejscach na korytarzach szkolnych.

Podczas godzin wychowawczych nauczyciele rozmawiali z uczniami, że pomimo różnic jesteśmy do siebie bardzo podobni. Była to dla nas wszystkich wspaniała lekcja tolerancji i akceptacji.

Dzięki uprzejmości p. M. Siwińskiej (mamy Julki) gościliśmy w Instytucie Mikrobilogii, Biotechnologii i Immunologii w Łodzi. Uczniowie klas VIIa, VIIb oraz VIII wysłuchali bardzo interesującego wykładu m.in na temat drobnoustrojów, stosowania naturalnych probiotyków, barwiliśmy metodą Grama, ponadto dowiedzieli się o możliwości studiowania na tej uczelni i poznali kierunki studiów.

Do uczniów klas młodszych przyjechała suczka Lili wraz ze swoją opiekunką, która przybliżyła dzieciom pracę psa – terapeuty (dogoterapia).

W dniu 21 listopada odbył się apel podsumowujący akcję, na którym przypomnieliśmy podjęte przez nas działania, a gościem była pani Małgorzata Siwińska, która opowiedziała nam o córce i chorobie, z którą przyszło im zmagać się każdego dnia. Mówiła o długotrwałej terapii Julii i widocznych efektach, jakie ona przynosi. Wspomniała o zainteresowaniach, o tym jak Julia spędza czas i o tym, że jest wspaniałą dziewczynką, która pomimo napotykanych trudności chodzi do szkoły, ma kolegów i koleżanki,posiada zainteresowania.

Życie stwarza wiele sytuacji, dzięki którym można uczyć się tolerancji wobec osób niepełnosprawnych, pochodzących z odmiennych kultur, przedstawiających różne poglądy, prezentujących rozmaite zachowania. Należy zauważać ich obecność. Im wcześniej zaczniemy kształtować odpowiednie postawy, tym większe przyniosą one korzyści.

Za wszelką pomoc w realizacji miesiąca Listopada wszystkim Państwu bardzo DZIĘKUJEMY !

Życzymy wszystkim uczniom i ich rodzicom, aby każdego dnia doświadczali

od innych wiele dobroci i życzliwości, a sami wysyłali w świat tylko pozytywną energię :) :)Spotkanie z panią architekt w klasie 2b

Na lekcji w klasie 2b gościł mama jednej z uczennic pani Aleksandra Felska Drożdż, która wykonuje zawód architekta. Uczniowie przeprowadzili wywiad, aby zgłębić tajniki tego zawodu.

Dowiedzieliśmy się jakie trzeba kończyć studia, jakie mieć talenty i co właściwie w tej pracy można robić. Obejrzeliśmy prace wykonane przez panią architekt. Pani Ola stwierdziła natomiast, iż odpowiedzi na pytania uczniów były dla niej ogromnym wyzwaniem, może trudniejszym niż nie jeden projekt.Śniadanie daje moc

Śniadanie to najważniejszy posiłek dnia. Dlaczego? Bo dzięki niemu sprawniej funkcjonuje nasz mózg i ciało. A my sami zwyczajnie czujemy się lepiej przez resztę dnia. Nasi uczniowie, wzięli udział w Tygodniu zdrowego śniadania. Każda klasa wylosowała sławną postać dla, której zaproponowała przykładowe śniadanie.Natomiast uczniowie wraz ze swoimi wychowawcami, zorganizowali zdrowe i pożywne śniadanie. Wszyscy pracownicy szkoły,uczniowie mogli zapoznać się z 12 zasadami zdrowego odżywiania, według instytutu matki i dziecka. Śniadanie nie musi być nudne, warto tylko poświęcić, więcej czasu na jego przygotowanie.

SMACZNEGO!!!Marsz niepodległości


Święto niepodległości

Z okazji Narodowego Święta Niepodległości uczniowie naszej szkoły zaprezentowali

montaż słowno-muzyczny, który przedstawił drogę Polski do odzyskania niepodległości. Występy te uświetnił szkolny chór pod opieką pana Michała Karkusińskiego, w wykonaniu którego mogliśmy usłyszeć wiązankę pieśni i patriotycznych takich jak; "My,pierwsza brygada...", "Szara piechota".

W role aktorów wcielili się uczniowie klas starszych (Va,VIa, VIb, VIIa, VIIb), którzy odgrywali scenki związane z Legionami i Józefem Piłsudskim, deklamowali wiersze oraz statystowali.

Z kolei dzieci z klas drugich zagrały na flażoletach oraz wspaniale zatańczyły dawne tańce polskie.

Apel ten powstał dzięki współpracy wielu nauczycieli, pracowników i przyjaciół naszej szkoły.

Z podziękowaniami - organizatorki apelu - Ilona Czaplińska i Renata Rodak.Nauka tańca dworskiego


Wystawa z okazji dnia Wszystkich Świętych


Dynie robione na lekcji j. angielskiego


Cała Polska czyta dzieciom

Ogólnopolska kampania „Cała Polska czyta dzieciom” zachęca rodziców, wychowawców i innych dorosłych, do codziennego, co najmniej 20-minutowego czytania dzieciom. Jednocześnie, fundacja przypomina o potrzebie kontrolowania ilości i jakości programów telewizyjnych oraz gier komputerowych, które w życiu przeciętnego współczesnego dziecka zajmują więcej czasu niż szkoła. 20 minut dziennie. Codziennie! – jest mądrym sposobem spędzania czasu z dzieckiem i najlepszą inwestycją w jego przyszłość. Codzienne głośne czytanie przez dorosłego jest niezwykle skutecznym sposobem zbudowania bogatego zasobu słów. Czytanie dziecku to także najskuteczniejszy sposób wychowania człowieka z wyobraźnią, samodzielnie myślącego i mądrego, który będzie umiał sobie radzić ze zmianami w życiu.

Jeśli chcemy, by dzieci wyrosły na wykształconych, kulturalnych, mądrych i dobrych ludzi wychowujmy je w miłości do książek, codziennie czytając im dla przyjemności: w domu, w przedszkolu i w szkole. O przyszłości naszego kraju zadecyduje poziom ludzi, których wychowujemy już dziś.

Nasza szkoła również włączyła się do propagowania ogólnopolskiej akcji „Cała Polska czyta dzieciom” w dniu 29 października 2019 r. W tym dniu zaproszeni goście czytali głośno wiersze Jana Brzechwy i Juliana Tuwima dla uczniów klas I-III oraz fragmenty „Najnowszych przygód Mikołajka” dla uczniów klas IV-VI. Wśród gości obecni byli: pan wójt Radosław Agaciak, pani Dominika Gorzkiewicz (bibliotekarz Publicznej Biblioteki w Brójcach), pani Magdalena Comporek (radna, a zarazem rodzic) oraz nauczyciele – wicedyrektor Celestyna Płuciennik, pani Renata Rodak, pani Alicja Adamiak, pani Ilona Czaplińska, pan Jarosław Korzeniowski. Akcja wypadła bardzo efektownie dzięki zaproszonym gościom, którzy po mistrzowsku czytali wiersze oraz wybrane fragmenty lektury. Głośne czytanie przez dorosłych wzbudziło wiele pozytywnych wrażeń i emocji wśród słuchających. Wszystkim bardzo dziękuję za wsparcie i udział w tej akcji.

tekst: Renata SoszkaDzień Języków Obcych

W ramach obchodów Europejskiego Dnia Języków Obcych w naszej szkole poszczególne klasy losowały nazw krajów europejskich. Zadanie polegało na przygotowanie plakatu informacyjnego na temat wylosowanego państwa. Plakaty zostały zaprezentowane na głównym korytarzu w formie wystawy, a uczniowie podczas przerw międzylekcyjnych mieli zdobyć jak najwięcej informacji. Po kilku dniach na uczniów czekał quiz z wiedzy, który rozwiązywali podczas lekcji. Quiz został przygotowany w aplikacji Kahoot, ta forma sprawdzania wiadomości przypadła uczniom do gustu. Na apelu podsumowującym uczniowie z klas pierwszych przygotowali flagi, a uczniowie klas drugich powitania w danym europejskim języku. Każda klasa policzyła do pięciu po grecku, norwesku czy ukraińsku. Uczniowie otrzymali drobne upominki za wkład włożony w pracę. Na koniec uczniowie klasy VIII przedstawili krótką scenkę, o tym czemu warto uczyć się języków. “Znać inny język to jak posiadać drugą duszę.”- mamy nadzieję, że te słowa zagoszczą w sercach naszych uczniów.

tekst: Alicja AdamiakSpotkanie z panią Zofią Tobik" Szkoła pamięta"

25 X 2019r. na lekcji historii w klasie 5c gościliśmy prababcię naszej uczennicy-panią Zofię Tobik.

Opowiedziała nam o swoich wojennych przeżyciach z perspektywy dziecka.

Szczególnie utkwił jej w pamięci czas Powstania Warszawskiego. Miała wtedy 9 lat i mieszkała z mamą i malutkim bratem w Warszawie. Rok wcześniej Niemcy aresztowali jej tatę Czesława Bullera za działalność w Armii Krajowej(już nigdy nie wrócił).

Jej mama Lucyna była bardzo dzielna.Gdy wybuchło powstanie musiała ukrywać się z dziećmi

w piwnicy,nocą przynosić wodę ze studni miejskiej.Brakowało jedzenia ,a nawet wody .Pani Zofia do dziś pamięta okropny ryk bomb.

Po upadku powstania hitlerowcy znaleźli ich i skierowali do obozu przejściowego w Pruszkowie. Szli wśród gruzów,ich kamienica była zburzona.Pani Zofia była naocznym świadkiem rozstrzelania przez Niemców dwojga starszych ludzi, właścicieli ich kamienicy,co było dla niej najgorszym przeżyciem.

Pani Lucyna w Pruszkowie przekupiła jakiegoś Niemca i uciekła z dziećmi na wieś

do Małopolski,gdzie przyjęła ich chłopska rodzina i tak przetrwali wojnę.

Uczniowie podziękowali Pani Zofii za niesamowitą lekcję historii.Ślubowanie klas pierwszych


Nauczyciel oczyma dziecka

30 października została zorganizowana niecodzienna wystawa. Samorząd uczniowski zaproponował tematykę prac pt.: ,,Nauczyciel w oczach dziecka”. Na wystawie zaprezentowane zostały prace dzieci z klas I -III. Prace, które wykonali uczniowie były bardzo ciekawe, i kolorowe. Tworzenie prac sprawiło dzieciom dużą radość i satysfakcję. Wzbudziły ogólną radość .Wszystkim artystą serdecznie dziękujemy.Dzień Edukacji Narodowej

Święto Edukacji Narodowej to wspaniała okazja, żeby chociaż raz w roku podziękować nauczycielom i wszystkim pracownikom szkoły, za przekazywaną wiedzę, za trud włożony w kształtowanie naszych serc i umysłów. W tym roku Samorząd uczniowski, na wzór Amerykańskiej Akademii Filmowej wręczył nauczycielom Oskary w 9 kategoriach.Nominowani nauczyciele, to osoby które w danej kategorii uzyskały największą liczbę głosów wśród uczniów naszej szkoły

Nauczyciel najbardziej pomysłowy - Pani Paulina Pokrzywniak

Nauczyciel z żelaza - Pan Jarosław Korzeniowski

Moje drugie ja - Pan Kamil Muszyński

Nauczyciel brzytwa -Pani Anna Płomińska

Nauczyciel błyskawica - Pani Anna Trubowicz

Nauczyciel najgłośniej mówiący - Pani Ilona Czaplińska

Nauczyciel Wesoła Buzia - Pani Joanna Kalinowska

Mistrz kaligrafii - Pani Renata Pabich

Nauczyciel niezniszczalny - Pani Anna Kowalska

Wszystkim nauczycielom serdecznie gratulujemy.

tekst: Anna TrubowiczMegaMisja W KLASIE IIB

W ubiegłym roku nagraliśmy filmik zgłoszeniowy i udało się …. klasa IIB dostała się do programu MegaMisja. Program nowoczesnej edukacji, który podnosi cyfrowe kompetencje nauczycieli, a dzieciom pomaga odkryć dobre i bezpieczne strony technologii. A wszystko w formie przyjaznej zabawy w cyfrowe laboratorium, w którym pomagają animowanym bohaterom złapać niesfornego psotnika, ucząc się przy tym ważnych zasad młodego internauty.Porady na odpady

Podczas lekcji techniki uczniowie przygotowali wiele propozycji przetworzenia rzeczy, które zamiast trafić na śmietnik mogą otrzymać drugie życie. Dodatkowo chętni uczniowie nagrali filmik nt. wykonanego przedmiotu w celu zgłoszenia się do I Wojewódzkiego Konkursu Ekologicznego.Udział w akcji "Sprzątanie świata"

Tegoroczna akcja rozpoczęła się od prezentacji na temat Akcji Sprzątania Świata jak również rosnącej "wyspy śmieci" które niosą zagrożenie dla wszystkich w szczególności dla zwierząt.. Uczniowie dowiedzieli się z niej jak należy postępować, aby ten problem się zmniejszył. Następnie wszyscy odśpiewaliśmy piosenkę pt.: "Mam zasady na odpady"

(słowa i muzyka: Jerzy Kobyliński). Towarzyszyła nam ona podczas olimpiady sportowej. Uczniowie z poszczególnych klasa zmagali się w niej z różnymi zadaniami, największym utrudnieniem w każdej rundzie były śmieci. Nasi uczniowie mogli doświadczyć jakie przeszkody na swojej drodze spotykają zwierzęta np. w lesie oraz przypomnieć sobie zasady segregacji odpadów.

Odpowiedzialni za akcję p. Agnieszka Danielak i p. Monika Ambrozik - dziękujemy za wsparcie techniczne p. Michałowi Karkusińskiemu.Bezpieczna droga do szkoły

W dniu 12 września 2019 roku uczniowie naszej szkoły w ramach akcji edukacyjno-profilaktycznej spotkali się z funkcjonariuszami policji: oficerem prasowym, rzecznikiem st.sierż Anetą Kotynią, st.sierż Anną Dudek-Żaczek oraz sierż Aleksandrą Grzelak.

Zajęcia z policjantami są dla dzieci zawsze dużą atrakcją i nie do przecenienia jest wiedza funkcjonariuszy, którą chętnie dzielą się z najmłodszymi.

Panie Policjantki przypomniały o zasadach bezpiecznego poruszania się po drogach, konieczności używania odblasków oraz kasków rowerowych. Ostrzegały przed zagrożeniami związanymi z ruchem drogowym. Funkcjonariuszki omówiły najważniejsze przepisy, a także udzieliły dzieciom praktycznych porad oraz wskazały najbardziej niebezpieczne miejsca w okolicach szkoły.

Spotkanie to było wsparciem dla nauczycieli i rodziców w działaniach zmierzających do poprawy bezpieczeństwa dzieci.Pierwszy apel porządkowy


ROZPOCZĘCIE ROKU SZKOLNEGO
Styczeń
29
Środa
Franciszek, Zdzisław, Zenon


Szkoła realizuje projekty:
  1. "Wsparcie przyszkolnych oddziałów przedszkolnych w Gminie Brójce"
  2. "Widzę, słyszę, doświadczam w mojej nowej ekopracowni"
  3. "Edukacyjne Wrota Regionu"
© piotr.z.bukowca