Zespół Szkolno - Przedszkolny w Bukowcu
ul. Szkolna 3, 95-006 Bukowiec gm. Brójce
tel./faks: 42 2279888
e-mail: sekretariat@spbukowiec.pl
BIP: spbukowiec.biposwiata.pl
Szkoła Podstawowa im. Mikołaja Kopernika
w Bukowcu
2018/20192017/20182016/20172015/2016Najważniejsze


KLASY PIERWSZE ZWIEDZAJĄ TEATR

Ponury listopadowy wtorek klasy Ia i Ib spędziły zwiedzając zakamarki Teatru Nowego im. Kazimierza Dejmka, który działa w Łodzi od 1949 r.

Po raz pierwszy wchodziliśmy do teatru nie głównym wejściem ale drzwiami z napisem " Tylko dla personelu". Uczniowie już teraz wiedzą ,że teatr to wielka maszyna, w której nie tylko pracują aktorzy, ale jest też rekwizytor, garderobiana, główny konstruktor, asystent scenograf, akustycy, oświetleniowcy, księgowość, kasjerka, bileterki, inspicjent, koordynator pracy artystycznej, kierownik muzyczny, portier.

Mieliśmy okazję zajrzeć za kulisy, ale i wejść pod scenę.

Na koniec choć przez chwilę mogliśmy poczuć się jak prawdziwi aktorzy, stojąc na scenie.

Bardzo zmęczeni swoją pierwsza szkolną wycieczka wszyscy szczęśliwie z uśmiechami na twarzy wróciliśmy do szkoły.Apel z okazji Setnej Rocznicy Odzyskania Niepodległości przez Polskę


ŚNIADANIE DAJE MOC


Bieg dla Niepodległej


WYCIECZKA KLASY VB DO MUZEUM


PODSUMOWANIE AKCJI WAŻENIA TORNISTRÓW


Prelekcja dot. historii UE_ pracownik Parlamentu Europejskiego w Brukseli


Wycieczka kl. VI-VII

24-26 października uczniowie z klasy VI a, VI b i VII pojechali na wycieczkę trzydniową. Pierwszego dnia odwiedziliśmy Wrocław i Kłodzko. Przewodnik opowiadał bardzo ciekawie o wszystkich miejscach odwiedzanych. Drugiego dnia byliśmy w stolicy Czech - Pradze, która okazała się bardzo urokliwym miastem z bardzo zróżnicowanymi i pięknymi zabytkami, choć nowoczesności też nie brakowało, odnaleźliśmy nawet ulicę w stylu - Mediolan. Ostatniego dnia zwiedzaliśmy Skalne Miasto w Czechach. Widoki zapierały dech w piersiach.Wycieczka klasy III


Dzień Edukacji Narodowej

12 października odbył się apel z okazji Dnia Edukacji Narodowej. Pani Dyrektor Aldona Korzeniowska podziękowała wszystkim swoim pracownikom za dobrą współpracę i zaangażowanie wkładane w wykonywaną pracę oraz wyrozumiałość i cierpliwość w stosunku do uczniów. Dzień 14 października jest we współczesnej Polsce obchodzony jako dzień upamiętniający dokonania Komisji Edukacji Narodowej, to czas, w którym nauczyciele oraz wszyscy pracownicy szkoły otrzymują nagrody i wyróżnienia.

Następnie odbyła się część artystyczna, przygotowana przez opiekunkę samorządu uczniowskiego panią Annę Trubowicz. Uczniowie zaprezentowali skecz - "okiem ucznia - dzień w szkole". Odbył się również pokaz mody dla nauczycieli poszczególnych przedmiotów. Tego dnia doceniono wkład pracy nauczycieli i pracowników niepedagogicznych. Wszyscy miło świętowali DEN.Ślubowanie klas I

Tradycyjnie, jak co roku, w październiku odbyło się ślubowanie i pasowanie uczniów klas pierwszych. Dzieci zaprezentowały swoje umiejętności w przygotowanym wcześniej programie artystycznym. W tym roku odbyło się pod hasłem" To nie magia, to nie czarowanie - dziś pierwszej klasy jest ślubowanie". Uczniowie przenieśli widzów w magiczny podróż po krainach wiedzy. W rolę dobrej i złej wróżki wcieliły się wychowawczynie: Renata Rodak i Alicja Adamiak. Następne uczniowie przysięgali na sztandar szkoły. Po chwili odbyła się ceremonia pasowania ołówkiem, po której oficjalnie pierwszoklasiści zostali przyjęci w poczet uczniów naszej szkoły. To niezwykłe wydarzenie zakończyło się słodkim poczęstunkiem z przepysznymi tortami upieczonymi przez Mamy. Na pierwszoklasistów czekała wspaniała niespodzianka - żółw, który stanie się towarzyszem szkolnej przygody! Drodzy Pierwszoklasiści, życzymy Wam wielu sukcesów w nauce i powodów do radości!"Bezpieczna jesień"

10 października uczniowie klas IV-VIII spotkali się z p. Ewą Gładysz Wicestarostą Powiatu Łódzkiego Wschodniego oraz dzielnicowym sierż. sztab. Rajmundem Miernikiem. Spotkanie było realizowane pod hasłem "Bezpieczna jesień", goście zwrócili uwagę na bezpieczeństwo podczas przemieszczania się po drogach, szczególnie w okresie jesiennym, kiedy warunki atmosferyczne bywają niekorzystne. Wszyscy wspólnie stwierdziliśmy, że najważniejsza dla naszego bezpieczeństwa jest widoczność. Aby mieć pewność, że uczniowie naszej szkoły są "widoczni", pani Wicestarosta rozdała wszystkim elementy odblaskowe, m.in. kamizelki, czapki, światełka rowerowe oraz odblaski.Ogólnopolskie Warsztaty „Ostaszków - Kalinin - Miednoje”

W naszej szkole odbyło się spotkanie z Przedstawicielem Stowarzyszenia Rodzin Policjantów, który opowiadał o przedwojennym "Etosie Pracy Policjanta". Zwrócił uwagę na to, że ten zawód cieszył się dużym szacunkiem wśród obywateli. Przytoczył też kilka ciekawych faktów, np. policjant przed wojną nigdzie nie przebywał bez munduru, również w sklepie czy po pracy. Kobieta policjantka musiała podpisać zobowiązanie, iż przez 10 lat od rozpoczęcia służby nie wyjdzie za mąż.

Nasz Gość podkreślił fakt, że policjanci podczas II wojny światowej byli przetrzymywani w obozach zagłady, a zbrodnia ta mieści się w pojęciu "zbrodnia katyńskiej".WARSZTATY DOT. PROFILAKTYKI WAD POSTAWY

2 października w naszej szkole odbyły się warsztaty z okazji Miesiąca Ważenia Tornistrów. Poprowadziła je fizjoterapeutka p. Barbara Kołodziejska. Pokazała nam budowę naszego kręgosłupa, który jest podporą całego ciała. Wytłumaczyła, dlaczego tak ważne jest, aby dobrze dobrać tornister i co powinien zawierać, by nie deformować nam kręgosłupa. Wszystkie dzieci uczestniczyły również w ćwiczeniach, które pomagają wzmocnić nasze mięśnie odpowiedzialne za dźwiganie plecaka. Fizjoterapeutka opowiadała o wadach postawy, które powstają w skutek złego noszenia tornistrów. Była to bardzo ciekawa i pouczająca lekcja dla wszystkich.MIESIĄC WAŻENIA TORNISTRÓW

Nasz szkoła wzięła udział w projekcie pn. „Miesiąc Ważenia Tornistrów. Od początku roku szkolnego przekazujemy dzieciom i rodzicom informacje dotyczące zawartości oraz dopuszczalnego ciężaru tornistrów. 1 października 2018r. uczestniczyliśmy w ogólnopolskiej akcji pod hasłem „Dzień Tornistrów”. Tego dnia uczniowie mieli zważone plecaki. Nauczyciele przeprowadzili pogadankę dotyczącą pakowania tornistrów: wyborze przedmiotów i akcesoriów, zabieranych przez dzieci do szkoły. Na lekcji matematyki uczniowie przypomnieli sobie obliczenia procentowe i przeliczali dopuszczalne wagi plecaków do swojej wagi. Podczas zajęć świetlicowych podjęto profilaktykę w zakresie odciążania plecaków ucznia, a efektem tych działań są prace plastyczne, zamieszczona na tablicy korkowej.

W ramach ogólnopolskiej akcji Pani pedagog przygotowała tablice informacyjne dla uczniów i rodziców. Zostały umieszczone przed gabinetem pedagoga oraz w wejściu głównym szkoły. Wszelkie działania są prowadzone w trosce o zdrowie naszych uczniów.ŚWIATOWY DZIEŃ JABŁKA


Europejski Tydzień Sportu

W dniach 23 – 30 września 2018 r. po raz czwarty we wszystkich państwach Unii Europejskiej obchodzony jest Europejski Tydzień Sportu (ETS), koordynowany przez Ministerstwo Sportu i Turystyki oraz Ministerstwo Edukacji. Europejski Tydzień Sportu ma na celu promocję sportu i aktywności fizycznej oraz pogłębianie wiedzy na temat ich licznych korzyści.

Nasza szkoła pierwszy raz wzięła udział w tym przedsięwzięciu. Uczniowie klas I-III z dużym zaangażowaniem uczestniczyli w rozgrzewce sportowej, poprowadzonej przez uczniów klasy VIb. Dzieci wyjaśniły, dlaczego tak ważna jest rozgrzewka przed wysiłkiem oraz dlaczego warto codziennie poświęcić czas na gimnastykę swojego ciała.

Uczniowie klas starszych wzięli udział w Teście Coopera. Każdy mógł sprawdzić swoją wytrzymałość. Najlepszym zawodnikiem okazał się Rafał z klasy VIII, który przez 12 minut przebiegł 2600m, zaraz za nim uplasowała się Agnieszka z klasy VII, która przebiegła 2560m.

Gratulujemy wszystkim uczestnikom!!!Wrzesień miesiącem pamięci Narodowej...

Wrzesień - miesiąc pamięci narodowej, który zapisał się w historii Polski wyjątkowo boleśnie. To okres obfitujący w tragiczne - szczególnie dla nas, rodaków - rocznice i wydarzenia. Uczniowie klasy IV c upamiętnili wrześniowe wydarzenia zapaleniem zniczy oraz złożeniem wieńca na Grobie Nieznanego Żołnierza w Kurowicach.Udział w akcji "Sprzątanie świata"

Jak co roku i tym razem nasza szkoła brała udział w Akcji Sprzątanie Świata – Polska. W tym roku odbyła się pod hasłem „Akcja- segregacja! 2 x więcej, 2 x czyściej”. Podczas apelu uczniowie klasy VI b zapoznali kolegów z historią akcji. Klasy I-IV przygotowały plakaty z hasłami dotyczącymi segregacji i wyjaśniły ich znaczenie. Następnie uczniowie zbierali śmieci, wysypane na chustę animacyjną symbolizującą jako naszą planetę. Musieli je odpowiednio posegregować. W nagrodę za pięknie wysprzątaną "Ziemię" otrzymali cukierki. Aby zachęcić uczniów do segregacji, wszystkie klasy brały udział w konkursie na najciekawsze pudełko do zbiórki makulatury. Jury miało nie lada problem z wyłonieniem najlepszych, ponieważ wszystkie klasy wykazały się ogromną kreatywnością. I m-ce zajęła klasa VI a, II m-ce klasa VI b, III m-ce klasa VII, były również dwa wyróżnienia dla klas Ia i Ib oraz klasy IV c. Klasy zwycięskie otrzymały od pani Dyrektor rośliny do pielęgnacji w klasie. Wszyscy uczniowie szkoły za zaangażowanie dostali jabłko, które podarowała szkole rodzina Chrzanowskich, którym bardzo serdecznie dziękujemy za dar. Wszystkim serdecznie gratulujemy i zachęcamy do dbania o naszą planetę, między innymi poprzez segregację. Na uwieńczenie tej jubileuszowej - 25 akcji uczniowie klasy VI b wraz z wychowawcą wsadzili 25 kasztanów, żywiąc nadzieję, że jako dziadkowie pochwalą się drzewem swoim wnukom.Bezpieczna droga do szkoły

W dniu 17 września 2018 roku uczniowie klas I-VIII oraz przedszkolaki uczestniczyli w spotkaniu z pracownikami Policji - st. post. E. Redzisz, asp. J. Sawickim oraz dzielnicowym sierż. sztab. R. Miernikiem.

Funkcjonariusze przypomnieli dzieciom zasady bezpiecznego poruszania się po drogach, na co należy zwrócić szczególną uwagę w czasie przechodzenia przez jezdnię, a także w miejscu, gdzie obowiązuje sygnalizacja świetlna i tam, gdzie jej nie ma. Mówili o zasadach obowiązujących podczas przewożenia dzieci samochodem. Zwracali uwagę na to, jak należy zachować się jeżdżąc rowerem. Zachęcali do noszenia kasków oraz wyposażenia ubiorów i plecaków w elementy odblaskowe. Przestrzegali przed kontaktem z osobami nieznajomymi, a także omówili to, w jaki sposób należy się zachować wobec obcych zwierząt, spotkanych na drodze. Dzieci aktywnie uczestniczyły w spotkaniu. Zadawały pytania i chętnie dzieliły się swoim doświadczeniami.

Takie spotkania odbywają się w naszej placówce od wielu lat i przynoszą oczekiwane efekty. Mamy nadzieję, że i tym razem wiedza teoretyczna znajdzie zastosowania w praktyce.ROZPOCZĘCIE ROKU SZKOLNEGO

Czas wakacji odszedł w zapomnienie- wszyscy uśmiechnięci i wypoczęci wróciliśmy do szkoły. Pani Dyrektor Aldona Korzeniowska opowiedziała o nadchodzących zmianach, które przyniesie nam rok szkolny. Mamy 2 oddziały przedszkolne i 3 punkty przedszkolne. Natomiast w szkole dwie klasy I, dwie II, jedna III, trzy IV, dwie V, dwie VI i jedną VII i najstarsza VIII. Następnie zostali przedstawienie nauczyciele, a w tym roku jest ich szczególnie dużo. Pani Dyrektor wszystkim życzyła siły do pracy i samych sukcesów.

Listopad
18
Niedziela
Aniela, Klaudyna, Roman


Szkoła realizuje projekty:
  1. "Wsparcie przyszkolnych oddziałów przedszkolnych w Gminie Brójce"
  2. "Widzę, słyszę, doświadczam w mojej nowej ekopracowni"
  3. "Edukacyjne Wrota Regionu"
© piotr.z.bukowca