Zespół Szkolno - Przedszkolny w Bukowcu
ul. Szkolna 3, 95-006 Bukowiec gm. Brójce
tel./faks: 42 2279888
e-mail: sekretariat@spbukowiec.pl
BIP: spbukowiec.biposwiata.pl
Szkoła Podstawowa im. Mikołaja Kopernika
w Bukowcu
2020/20212019/20202018/20192017/2018Najważniejsze


ZAKOŃCZENIE ROKU SZKOLNEGO

22 czerwca 2018 r. uczniowie Szkoły Podstawowej im. Mikołaja Kopernika zakończyli rok szkolny 2017/2018. Uroczystą oprawę wydarzenia podkreślała w tym dniu obecność pocztu sztandarowego. Społeczność szkolna oraz rodzice odśpiewali Mazurka Dąbrowskiego. Dyrektor Szkoły Pani Alina Kmiecik podsumowała liczne sukcesy uczniów w różnorodnych konkursach i zawodach sportowych. Najlepsi uczniowie, którzy wyróżnili się bardzo dobrymi wynikami w nauce i godnym naśladowania zachowaniem otrzymali świadectwa z wyróżnieniem oraz nagrody książkowe wręczane przez Panią Dyrektor oraz wychowawców klas. Podziękowania na forum szkoły otrzymali rodzice uczniów, którzy szczególnie angażowali się w działalność wychowawczą szkoły. Pani Dyrektor podziękowała dzieciom, nauczycielom za ich wytężoną pracę oraz rodzicom za wspieranie działań szkoły. Kończąc wspólne spotkanie Dyrektor Alina Kmiecik życzyła Gronu Pedagogicznemu, pracownikom szkoły, wszystkim uczniom i ich rodzicom wspaniałego wakacyjnego wypoczynku. W końcowej części apelu nastąpiła część pożegnalna Pani Dyrektor, która odchodzi na emeryturę.

Dzień 22 czerwca 2018 roku przejdzie do szkolnej historii, jako dzień pożegnania naszego Dyrektora, wyjątkowego człowieka.

Pani Alina Kmiecik pracowała w szkole trzydzieści lat, a 20 lat piastowała stanowisko dyrektora szkoły.

Nie było osoby, która by nie odcisnęła jakieś swoje piętno, dołożyła jakąś swoją cegiełkę w uroczystym pożegnaniu naszej Pani Dyrektor. Najpierw zaczęli uczniowie. Taniec „mażoretek”, wspaniale zaśpiewana piosenka przez pierwszaków wywołały wzruszenie na twarzach gości i całej społeczności szkolnej. Nauczyciele, Rada Rodziców, Panie z KGW oraz Domu Kultury w Bukowcu, Pan Wójt, przedstawiciele OSP otoczyli Panią Dyrektor „morzem życzeń oraz kwiatów”. Wszyscy pragnęli uścisnąć dłoń, złożyć ukłon i podziękować za wieloletnią służbę dla wielu uczniowskich pokoleń.

Następnie, po uroczystym apelu, uczniowie udali się do swoich sal, gdzie wychowawcy wręczyli im świadectwa.

Tym samym zaczęły się WAKACJE!!!APEL PODSUMOWUJĄCY

21 czerwca odbył się ostatni apel porządkowy. Uczniowie otrzymali dyplomy za udział w konkursach matematycznych, polonistycznych, sportowych, które odbyły się w ostatnim czasie. Tego dnia uczniowie klas IV otrzymali karty rowerowe. Było to podsumowanie roku szkolnego 2017/2018.WIZYTA POLICJI

Wakacje to czas beztroskiej zabawy oraz zasłużonego wypoczynku. To okres wyjazdów i zawierania nowych znajomości. Aby te chwile upłynęły w bezpiecznej atmosferze przeprowadziliśmy akcję profilaktyczną „Bezpieczne wakacje”. W dniu 19.06.2018 r. Policjanci oraz Panie z Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Łodzi przypominali przedszkolakom oraz uczniom klas I-VII o najważniejszych zasadach bezpiecznego podróżowania i wypoczynku. Rozmawiali o bezpieczeństwie w miejscu zamieszkania i publicznym, o zagrożeniach związanych z kąpielą w otwartych zbiornikach wodnych i niestrzeżonych kąpieliskach. Dzielnicowy z KP Rzgów asp. sztab. Pan Sebastian Swaczyna przypomniał o istniejących zagrożeniach w cyberprzestrzeni. Uczulił dzieci na niebezpieczeństwa wynikające z kontaktu z nieznajomym, a szczególnie narażenia na podanie środków odurzających pod postacią cukierków i innych smakołyków. Panie poruszyły tematy: higieny osobistej, jamy ustnej i otoczenia, 5 zasad bezpiecznej żywności, zapobiegania chorobom zakaźnym, bezpieczeństwa nad wodą i w lesie, w tym omówiły, jak należy się odpowiednio zachować w razie ukąszenia przez kleszcza. Dzieci wykazały się dużą wiedzą i bardzo chętnie angażowały się we wspólne rozmowy. Na koniec wykonano pamiątkowe zdjęcia.KONKURS BIEGIEM PO WIEDZĘ W BEDONIU

Grupa uczniów z kasy IIIa wzięła udział w międzyszkolnym konkursie "Biegiem po wiedzę", zorganizowanym przez Zespół Szkolno - Przedszkolny w Bedoniu Wsi. Próbowali swoich sił w dwóch częściach. Pierwsza znich polegała na rozwiązywaniu testu z zakresu edukacji polonistycznej, matematycznej, przyrodniczej i społecznej. Natomiast druga część to rozgrywki sportowe. Maciej Dołowicz, Marcin Owczarek, Igor Paś oraz Aleksandra Wójtowicz zajęli I miejsce. Gratulujemy!Wycieczka klasy VB i VI do Łodzi


WYCIECZKA DO SEMINARIUM

Dnia 15 czerwca, uczniowie klasy IV b podczas wycieczki mogli zwiedzić Seminarium Łódzkie oraz katedrę. Po seminarium oprowadzał nas kleryk III roku seminarium Krzysztof Pietrzak. Zwiedzanie rozpoczęliśmy od kaplicy seminaryjnej oraz zachrystii, gdzie kleryk pokazał uczniom, jak przechowywane są szaty liturgiczne oraz, jak przygotować tzw. bieliznę kielichową do mszy świętej. Uczniowie mogli też zobaczyć sale wykładowe, w których uczą się klerycy, a także czytelnię, bibliotekę czy salkę rekreacyjną, w której klerycy mogą wspólnie spędzać czas. Jednym z miejsc, które nas zaskoczyło była siłownia, w której ćwiczą klerycy w myśl zasadzie „w zdrowym ciele, zdrowy duch!” Przechodząc przez przepiękny ogród, przylegający do seminarium, przeszliśmy do Katedry Łódzkiej, gdzie kleryk Krzysztof opowiedział o jej historii i najważniejszych datach związanych z dziejami katedry. Na koniec mogliśmy obejrzeć wiekowe organy oraz poznać pana organistę, który na co dzień posługuje grając na organach w katedrze i zajmuje się oprawą muzyczną różnych uroczystości katedralnych.VI PIKNIK RODZINNY

W celu sprawnego przeglądania zdjęć opis poniżej.VI Piknik Rodzinny

Tegoroczny piknik obchodzony był pod hasłem “Wesoła rodzinka”, a że wesołe są nasze rodziny i lubią się bawić - dowodem była Państwa tak liczna obecność. Piknik tradycyjnie dedykowany był naszym kochanym rodzicom.

W programie najpierw były występy na scenie, a następnie czas wolny, w którym można było udać się na stoiska dodatkowych atrakcji.

Część artystyczna

Podczas występów zostały zaprezentowane umiejętności, jakie zdobywali i rozwijali uczniowie, uczęszczający na zajęcia dodatkowe organizowane na terenie naszej szkoły, a było ich bardzo dużo. Na scenie wystąpili między innymi:

1. Koło recytatorskie p. Renaty Rodak - wiersz z dedykacją dla rodziców w wykonaniu rodzeństwa Hanny i Bartłomieja Kubiszów.

2. Szkoły języka angielskiego English Fun p. mgr Doroty Adaszewskiej. Grupa uczniów z klasy IVb złożyła życzenia w języku angielskim.

3. Dzieci z grup przedszkolnych również złożyli życzenia w języku angielskim, a przygotowywała ja p. Joanna Kalinowska.

4. Kolejne życzenia w obcym języku wykonali, a właściwie wyśpiewali uczniowie uczęszczający na zajęcia języka niemieckiego p. Alicji Adamiak.

5. Z muzycznymi życzeniami wystąpili przedszkolaki z zajęć języka francuskiego, które prowadziła p. Karolina Rutowicz.

6. Na scenie pojawiły się oczywiście dziewczynki, uczęszczające na zajęcia mażoretek “Siete” prowadzonych przez p. Renatę Pabich i p. Annę Trubowicz

7. Piosenkę przewodnią pikniku “Wesoła rodzinka” wydzwonili i wyśpiewali uczniowie uczęszczający na zajęcia p. Renaty Pabich pt. “ Dzwonki”

8. Swoje talenty zaprezentowali również uczniowie z zajęć Hip-Hopu p. Mirosław Bednarkiewicz.

9. Obejrzeliśmy występy uczniów uczęszczających na zajęcia szkoły Dance Buster Studio, która od tego roku przyjeżdżała do naszej szkoły. Dyrektorem artystycznym była p. Beata Tyborowska, a zajęcia prowadziła pani Monika Kozińska. Wystąpili m. in.:

a. Julia Biernacka i Łukasz Fidos, w duecie juniorskim w stylu jazz “Poryw serca” są oni tegorocznymi wicemistrzami Polski.

b. Układ pt. “Wróżki” w stylu modernowy zatańczyli uczniowie z klasy I-IV i jednego przedszkolaka.

c. Solówkę pt. “Sekret” wykonała Weronika Wójt w stylu show dance.W tym roku w Moszczenicy wywalczyła ona złoty medal w duecie modern.

d. Grupa szkolna z układem jazzowym pt. “Spacer ulicami Paryża”.

e. Łukasz Fidos tegoroczny wicemistrz Polski w układzie pt “Ratownik” - solo show dance.

f. Układ jazzowy ”Na stojąco”, wykonała grupa szkolna.

g. Na ostatnią solówkę jazz zaprosiła nas Julia Biernacka - finalistka Mistrzostw Europy i Polski w stylu show dance, laureatka wielu nagród na turniejach krajowych i zagranicznych.

10. Swoje talenty zaprezentował także zespół Gitarowy założony przez p. Renatę Pabich.

11. Na scenie wystąpili również uczniowie klasy VI, którzy pod okiem p. Aleksandry Kurzawy wykonali układ rapowy do piosenki angielskiej.

Oprócz zaprezentowanych na scenie zajęć prowadzonych na terenie naszej szkoły odbywały się jeszcze inne zajęcia dodatkowe, ich prowadzących i sposób pracy można było podejrzeć, a nawet posmakować na stoiskach dodatkowych atrakcji i tak:

• Warsztaty twórcze “Republika” p. Magdalena Surmacz;

• zajęcia plastyczne p. Bolesław Domiński – malowanie "na płocie” oraz wykonanie wspólnego obrazu;

• koło ekoludków dla przedszkolaków p. Agnieszka Kot;

• koło dziennikarskie prowadzi od wielu lat naszą szkolną gazetkę pt. “Świat wg. Bukowca” pod kierunkiem Aleksandry Kurzawy i Anny Kowalskiej – stoisko z gazetką szkolną;

• koło kronikarskie p. Renata Soszka prowadzenie kroniki szkolnej;

• "Pędzlem i wierszem" p. Marzena Idryan - Szczepaniak

• flażolety p. Renata Rodak

• koło młodych odkrywców przyrody p. Małgorzata Ścibor

• koło przyrodnicze dla starszych dzieci prowadzonego przez wiele lat przez p. Dyrektor, a w tym roku przez p. Magdalenę Trzcińską – stoisko z rzutami do tarczy i nagrodami w postaci nasionek;

• koło matematyczne p. Monika Ambrozik i p. Anna Płomińska – sztalugi ze zdjęciami i informacjami;

• koło historyczne p. Ilona Zawalska na czele ramię w ramię z Jakubem Ciepłuchą naszym Laureatem drugi rok z kolei konkursu kuratoryjnego– sztalugi ze zdjęciami i informacjami;

• p. Anna Kowalska przygotowywała do konkursu kuratoryjnym z języka polskiego i tak Milena Michałowicz została finalistką tego konkursu, a Anna Frątczak zasady ortografii "ma w jednym palcu" – sztalugi ze zdjęciami i informacjami;

• koło Caritas p. Agnieszka Jaszczyk ozdabiali podczas pikniku torebki ekologiczne;

• zespół harcerzy prężnie zdobywająca sprawności pod okiem druhen: Marzeny Zarzyckiej i Anny Płachty. W pełnej gotowości czekali przy leśnej klasie z pokazywaniem umiejętności zdobywanych w ich zespole.

• koło astronomiczne prowadzone przez p. Michał Kata – zwiedzanie obserwatorium;

Nie zabrakło naszych przyjaciół od lat współpracujących z naszą szkołą, którzy również dzielili się swoją wiedzą podczas pikniku:

• ratownicy medyczni z firmy Falk i p. Karolem Frątczakiem. Zawsze chętnie przeprowadzają szkolenia dla naszych dzieci oraz personelu.

• policja z p. S. Swaczyną na czele i otwartym samochodem dla zwierających i garścią rad dla pytających;

• naszych kochanych strażaków z OSP z Bukowca zawsze w pełnej gotowości dla naszych uczniów;

• Koło Gospodyń Wiejskich z Bukowca z p. Haliną Michałus na czele, wielkim sercem i ofiarnością całego zespołu;

• od tego roku dołączyła do nas p. Agnieszka Kozuń, która profilaktycznie przeprowadziła badanie zdrowia uzębienia naszych dzieci. Podczas pikniku służyła garścią rad dla naszego pięknego uśmiechu oraz przeprowadziła konkurs z ciekawymi nagrodami.

Nie zabrakło dodatkowych atrakcji

1. Malowanie twarzy

2. Dmuchańce

3. Ciasta, kawa, herbata, naleśniki, galaretki

4. Grill

5. Książki z przepisami i pracami plastycznymi dzieci przedszkolnych

6. Loteria fantowa

7. Wata cukrowa i popcorn.

Dziękujemy wszystkim Rodzicom i Uczniom za pomoc przy organizacji pikniku.

Dziękujemy za przyniesione fanty:

1. Kosmetyki P. Dyr Halina Błajda firma Eveline Cosmetcs SA

2. Państwu Forysiak

3. Państwu Garnysz

4. Państwu Mariasik

5. oraz wszystkim anonimowym ofiarodawcom.

Dziękujemy sponsorom

1. Kiełbaski i kaszanki Państwo Kruk zakłady mięsne Zbyszko z Bedonia

2. Karczki - p. Dariusz Ambrozik

3. Napoje - p. Adam Strzelecki

4. Kawa i herbata - p. Agnieszka Kozuń

5. Płachty papieru - p. Marcin Tobik

6. Parasol od p. Tołkacz

7. Namioty od p. Magiera

• Dziękujemy za wypożyczenie parasoli i namiotów.

Monika Ambrozik- koordynator piknikuPOKAZ MODY W JĘZYKU ANGIELSKIM

Uczniowie klasy 6 wzięli udział w pokazie mody, czyli "Fashion Show" w ramach lekcji języka angielskiego. Przygotowali własne stylizacje, opisy ubrań w języku angielskim i byli jednocześnie modelami.LEKCJA RELIGII

6 czerwca uczniowie klasy III a gościli na lekcji religii księdza wikarego Piotra Niedzielskiego. Ksiądz Piotr przywiózł ze sobą różne przedmioty używane podczas mszy świętej oraz ornaty, które odpowiadały kolorom okresom Roku liturgicznego. Uczniowie mogli poznać znaczenie tych kolorów, a także nazwy różnych przedmiotów, które są używane do sprawowania mszy, takich jak: korporał, palka, patena, puryfikaterz. Uczniowie mieli możliwość zadawania pytań, rozmowy z księdzem, który w ciekawy sposób pokazał uczniom, że te przedmioty nie są tylko ozdobą na ołtarzu, lecz niosą określoną rolę w przeżywaniu Eucharystii.DZIEŃ DZIECKA

4 czerwca w naszej szkole został zorganizowany Dzień Dziecka. Na uczniów czekała wesoła zabawa: tańce przy muzyce, malowanie twarzy, przejazd wozem strażackim, pieczenie kiełbasek. Zajęcia rozpoczęły się od przywitania uczniów i przedstawienia programu dnia.

Klasy I-III wyruszyły na podchody. Zadaniem dzieci było na podstawie wskazówek dotrzeć do miejsc, w których ukryte zostały listy. Zespoły wykonywały na trasie różnorodne zadania z edukacji polonistycznej, matematycznej, przyrodniczej i wychowania fizycznego. Wielkim powodzeniem cieszyły się zabawy sportowe.

Klasy starsze IV- VI uczestniczyły w rozgrywkach klasowych w piłę nożną i siatkówkę. Uczniowie zostali zebrani na boisku szkolnym. Wybrano drużyny składające się z chłopców i dziewczynek . Tam dopiero zaczęła się zabawa! Uczniowie z każdej klasy dawali z siebie wszystko. Wielkie brawa dla nich za tak dobrą grę w duchu fair play!!

Dzień zakończył się wspólnym ogniskiem. Uczniowie piekli kiełbaski i wspominali z uśmiechem wcześniejsze wydarzenia tego dnia. Wszyscy stwierdzili, że Dzień Sportu był bardzo udany.MAJOWE

Nabożeństwo Majowe to spotkanie z Matką Boga i z Nim samym. Kojarzy się z przydrożnymi kapliczkami, wspólnym śpiewem, spotkaniem oraz modlitwą. Dlatego uczniowie starszych klas wybrali się do pobliskiej kapliczki z figurą Maryi, by wspólnie odmówić tradycyjną Litanię Loretańską. Wolontariusze Szkolnego Koła Caritas również uczestniczyli w tradycji nabożeństwa Majowego, dziękując Maryi za pierwszy rok istnienia koła w naszej szkole.WARSZTATY KLASA IIIC ONJATY

Piękny słoneczny dzień klasa IIIc wykorzystała na pracę nad papierem czerpanym w stowarzyszeniu ONJATY. Praca poprzedzona została przypomnieniem pojęcia "makulatura", wspólnie zastanawialiśmy się nad tym skąd się bierze papier. Na zakończenie robiliśmy wiatromierze oraz na łące puszczaliśmy latawce. Wspaniały dzień!ŚWIĘTO SZKOŁY

25 maja w naszej szkole obchodziliśmy Święto Szkoły. Na początku pani Dyrektor przybliżyła nam historię Zespołu Szkolno-Przedszkolego w Bukowcu. Następnie obejrzeliśmy przedstawienie pt: „Kopernik przedstawia gwiazdy” przygotowane przez przedszkolaków z grupy Biedronek i uczniów klasy 5a. Dzieci przybliżyły nam poszczególne planety układu słonecznego, o niektórych z nich opowiedziały nam kilka ciekawostek np. skąd wzięła się ich nazwa.GOK ELIMINACJE " ŚWIERSZCZYKOWE WIERSZYKI"

Do II etapu "Świerszczykowych wierszyków" z klas „0” i I-IV zakwalifikowało się dwunastu uczniów i uczestniczyło w eliminacjach gminnych w GOKu w Brójcach dnia 21 maja: Filip Górniak, Alina Horoszewicz, Wojciech Sarna, Maria Kowalska, Franciszek Żaczek, Nadia Adamus, Małgorzata Kolczyńska, Zofia Ciepłucha, Witold Niedośpiał, Julia Zięba, Marta Jędrzejczyk, Bartłomiej Kubisz.

Do III etapu, czyli do finału wojewódzkiego zakwalifikowali się następujący uczniowie: Alina Horoszewicz, Filip Górniak, Franciszek Żaczek, Małgorzata Kolczyńska, Bartłomiej Kubisz. Ci uczniowie reprezentowali naszą szkołę 26 maja w Łódzkim Domu Kultury na konkursie recytatorskim „Świersczykowe wierszyki”.

Gratulujemy wszystkim uczniom,

a szczególnie tym którzy weszli do finału!SPRAWDZIAN NA KARTĘ ROWEROWĄ

Sprawdzian praktyczny odbył się na terenie naszej szkoły 18 maja 2018r., został przeprowadzony przez podkom. Macieja Cholajdę z Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Łodzi w obecności nauczyciela techniki. Podczas sprawdzianu uczniowie musieli:

1. przygotować rower do jazdy;

2. poprawnie przejechać plac manewrowy ustawiony przez policjanta, z wykazaniem umiejętności:

-sprawnej jazdy rowerem;

-odpowiedniego sygnalizowania i wykonywania manewrów;

-jazdy z jedną ręką na kierownicy;

-przestrzegania ustawionych znaków;

-pokonywania różnych utrudnień na drodze (slalom, nierówna nawierzchnia - tarka, wąski przejazd).ROZDANIE NAGRÓD WOJEWODZKI KONKURS PRZEDMIOTOWY Z HISTORII

To już drugi sukces naszego ucznia Jakuba Ciepłuchy

w Przedmiotowym Konkursie Historycznym w Łodzi.

Został kolejny raz Laureatem z historii w województwie łódzkim.

Uroczyste wręczenie nagrody przez Kuratora Oświaty odbyło się

11 kwietnia w Auli Wydz.Prawa i Administracji ,ul. Kopcińskiego 8/12.

Gratulujemy!ELIMINACJE DO KONKURSU ŚWIERSZCZYKOWE WIERSZYKI

We wtorek 15 maja odbyły się w szkolnej bibliotece eliminacje do konkursu recytatorskiego „Świerszczykowe wierszyki”. Do konkursu przystąpiło 24 uczniów z klas: „0” i I-IV. Dwunastu uczniów zakwalifikowało się do II etapu i uczestniczyło w eliminacjach Gminnych w GOKu w Brójcach.

Gratulujemy wszystkim uczniom!APEL Z OKAZJI KONSTYTUCJI 3 MAJA

Uczniowie klasy IV a zaprezentowali wiersze i piosenki, aby przybliżyć naszej całej społeczności szkolnej takie pojęcia jak: konstytucja, patriotyzm, symbole narodowe. Dzieci zainscenizowały moment uchwalania pierwszej w Europie konstytucji z udziałem ówczesnego króla Rzeczpospolitej Stanisława Augusta Poniatowskiego. W tę rolę kapitalnie wcielił się uczeń Witek Niedośpiał. Wspaniale zaprezentował się w stroju marszałka Franek Koronkiewicz. Pozostali uczniowie również bardzo dobrze się odegrali swoje role. Dziękuję chórkowi z klasy 4b za wsparcie muzyczne oraz Rodzicom i Nauczycielom.

Wychowawczyni klasy IVaDZIEŃ ZIEMI

Uczniowie klasy II i VI z okazji Światowego Dnia Ziemi przygotowali apel w formie żartobliwej scenki sądowo – ekologicznej. Widzowie po jej obejrzeniu powinni nabrać przekonania, że wszyscy odpowiadamy za nasze otoczenie. Na chwilę nasza sala gimnastyczna zmieniła się w salę sądową. W scence wystąpili: pani sędzia, prokurator, obrońca, oskarżona o zaśmiecanie i niesegregowanie śmieci, świadkowie (detektyw i sąsiadka), protokolantka, woźny sądowy oraz ekspertki. Pozostali uczniowie klasy II i VI byli ławnikami. Trzeba przyznać, że aktorki i aktorzy brawurowo wcielili się w swoje role, dzięki temu widownia z zainteresowaniem obejrzała scenkę. Na zakończenie prowadzący przeprowadzili sondę, czy oskarżona jest winna i powinna ponieść karę. Wszyscy zapytani surowo osadzili oskarżoną.WARSZTATY STOMATOLOGICZNE " ZADBAJMY O ZĘBY"

W marcu i kwietniu nasza szkoła wzięła udział w programie profilaktycznym "Zadbajmy o zęby", prowadzonym przez Panią Agnieszkę Kozuń, mamę Franka z klasy IIIa. Uczniowie klas I-III zapoznali się z budową zębów, a także zasadami higieny jamy ustnej. Dodatkowo każdemu dziecko pani doktor zrobiła przegląd zębów, a jego wyniki otrzymali wszyscy rodzice. Klasa IIIa wybrała się na piszą wycieczkę do gabinetu stomatologicznego. Tam uczniowie zapoznali się również z narzędziami dentysty. Wszyscy otrzymali dyplomy oraz pasty do zębów.

Pani Agnieszce Kozuń serdecznie dziękujemy za przeprowadzenie zajęć dydaktycznych dotyczących profilaktyki i higieny jamy ustnej, a także za życzliwość oraz serdeczność okazaną uczniom i przedszkolakom Zespołu Szkolno – Przedszkolnego w Bukowcu. Jesteśmy wdzięczni za świetną inicjatywę kształtowania postaw prozdrowotnych i życzymy dalszych sukcesów w życiu zawodowym.MIĘDZYSZKOLNY KONKURS PRZYRODNICZY

Uczniowie klas trzecich reprezentowali naszą szkołę w Międzyszkolnym Konkursie Przyrodniczym " Z lasem za pan brat...", który odbył się w Szkole Podstawowej w Wiśniowej Górze. Spośród 13 grup wyłoniono najlepszych. Pierwsze miejsce zdobyły Aleksandra Wójtowicz i Klaudia Poźniak, trzecie- Filip Woźny oraz Małgorzata Olczak. Nagrody pocieszenie ufundowane przez Nadleśnictwo otrzymały Nadia Adamus i Lena Jankowska. Serdecznie gratulujemy.MIASTECZKO RUCHU DROGOWEGO

Tradycyjnie w celu przygotowania uczniów do sprawdzianu na kartę rowerową, zapraszamy do naszej szkoły policjantów z Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Wojewódzkiej Policji z Łodzi. Policjanci przeprowadzili pogadanki na temat przepisów drogowych oraz demonstrowali na ustawianym torze przejazdu, jak należy prawidłowo poruszać się rowerem po drodze. Uczniowie otrzymali odpowiedzi na wszystkie zadawane pytania oraz mieli okazję zaprezentowania umiejętności jazdy na rowerze z przestrzeganiem przepisów drogowych.Konkurs recytatorski "Po schodach wierszy"

W piątek odbył się VII międzyszkolny konkurs recytatorski "Po schodach wierszy". W tym roku jego hasłem przewodnim było: "Brzechwa, jakiego nie znacie". Całość rozpoczęła się od powitania uczestników przez panią Dyrektor. Następnie zostało przedstawione jury. W tym roku przewodniczącym był reżyser Jan Gazicki, a pierwszym członkiem p. Justyna Jurga - Dyrektor Gminnego Domu Kultury w Brójcach. Drugiego członka wybrano poprzez losowanie. Stała się nim polonistka p. Paulina Pokrzywniak z Zespołu Szkolno - Przedszkolnego w Bedoniu Wsi. Następnie uczestnicy mogli przypomnieć sobie biografię poety, którą zaprezentowała uczennica klasy IVa Zofia Ciepłucha. Potem odbyła się część artystyczna - inscenizacja utworu "Na wyspach Bergamutach". W rolę zwierząt wcielili się uczniowie klasy IIIa, natomiast piosenkę zaśpiewała Julia Zięba z klasy IVa. Następnie uczestnicy deklamowali wiersze. W tym roku 32 osoby wzięły udział w konkursie. Podczas obrad jury dzieci wykonywały zwierzęta origami. Po przesłuchaniu uczestników przyznano następujące miejsca/wyróżnienia:

Kategoria klas 0-1

I Natalia Klepacz - Zespół Szkolno - Przedszkolny w Bukowcu

II Alina Horoszewicz - Zespół Szkolno - Przedszkolny w Bukowcu

III Adam Kruszyński - Szkoła Podstawowa w Kurowicach

Wyróżnienie Zuzanna Piera - Szkoła Podstawowa w Woli Rakowej

Kategoria klas 2-3

I Ksawery Kazimierski - Szkoła Podstawowa w Kurowicach

II Artur Lewandowski - Szkoła Podstawowa w Justynowie

III Oliwia Kępka - Szkoła Podstawowa w Kurowicach

Wyróżnienie Maja Sosińska - Szkoła Podstawowa nr 204 w Łodzi

Kategoria klas 4-7

I Julia Drewnowicz - Szkoła Podstawowa w Wiśniowej Górze

II Bartłomiej Kubisz - Zespół Szkolno - Przedszkolny w Bukowcu

III Martyna Lauk - Szkoła Podstawowa w Wiśniowej Górze

Wyróżnienia:

Bartosz Więcławek - Szkoła Podstawowa nr 204 w Łodzi

Zofia Milnikel - Zespół Szkolno - Przedszkolny w Bedoniu Wsi

Serdecznie gratulujemy! Zapraszam do współpracy w przyszłym roku.VIII Turniej Piłki Nożnej o Puchar Dyrektora SP w Bukowcu

W dniu 13 kwietnia w naszej szkole odbył się VIII Turniej Piłki Nożnej o Puchar Dyrektora Szkoły Podstawowej im. Mikołaja Kopernika w Bukowcu. W turnieju wzięło udział 8 zespołów - SP Stare Skoszewy, SP Bedoń Wieś, SP Gałków Duży, SP Kurowice, SP Justynów, SP Lipiny oraz dwie drużyny z naszej szkoły - SP Bukowiec I i SP Bukowiec II. Wszystkie drużyny zaprezentowały wysoki poziom sportowy, a cały turniej przebiegał w zgodzie z duchem gry fair play. Ostatecznie po emocjonującym, pasjonującym i pełnym zdrowej rywalizacji turnieju najlepsza okazała się drużyna z Kurowic, która pokonała w finale SP Bukowiec II. Trzecie miejsce wywalczył SP Bedoń Wieś. Każda z drużyn na koniec turnieju otrzymała dyplom, a trzem najlepszym zespołom wręczono puchary i nagrody rzeczowe.APEL WIELKANOCNY

Apel Wielkanocny odbył się 28 marca, na sali gimnastycznej. Przedstawienie przygotowała klasa 3b, która przeprowadziła nas przez wydarzenia Wielkiego Tygodnia. Poprzez wiersze i piosenki przypomnieliśmy sobie piękno tradycji wielkanocnych, takich jak święcenie palem wielkanocnych czy pokarmów w Wielką Sobotę a nawet polewania się wodą w Poniedziałek Wielkanocny. Finałem naszego spotkania było wyśpiewanie radosnego Alleluja i przypomnienie tajemnicy Wielkiej Nocy.KONKURS PALMA WIELKANOCNA

W marcu 2018 uczniowie naszej szkoły brali udział w X Międzyszkolnym Konkursie na Palmę Wielkanocną. Organizatorem konkursu była Szkoła Podstawowa nr 206 w Łodzi. Zadaniem uczestników konkursu było wykonanie tradycyjnej palmy wielkanocnej. Do wykonania palmy należało użyć naturalnych tworzyw. Do konkursu zgłosiło się wielu uczniów, a palmy wielkanocne prezentowały się wspaniale. Do drugiego etapu zakwalifikowało się 9 palem, spośród których komisja konkursowa, powołana przez organizatorów konkursu, nagrodziła pięcioro uczniów z naszej szkoły.

Rozdanie nagród w konkursie odbyło się 23 marca w Szkole Podstawowej nr 206 w Łodzi. Uczniowie, którzy zajęli

I miejsca to Lilly Lipiec z II klasy oraz Bartosz Kęcler z I b.

Miejsca II zajęli uczniowie Marcel Comporek, Łukasz Kurasik z III a oraz Zuzanna Janiak z III b.

Wyróżnienie otrzymała Justyna Zawada z IIIa.PIERWSZY DZIEŃ WIOSNY

Dnia 21.03.2018 r. w naszej szkole w klasach I - III zorganizowane zostały warsztaty z okazji I - go Dnia Wiosny. Warsztaty odbyły się pod hasłem WIOSENNE SPA : S - sport, P - pomoc, A - animacja - zabawa. Uczniowie bardzo chętnie wzięli udział w muzycznej rozgrzewce prowadzonej przez panią Anię Turbowicz. Następnie wszyscy wzięli udział w krótkim pokazie z pierwszej pomocy. Po pokazie uczniowie ćwiczyli ułożenie w pozycji bocznej bezpiecznej.

Podsumowaniem warsztatów było wykonanie przez poszczególne klasy plakatów dotyczących sportu, pierwszej pomocy i zabawy. Aby tradycji stało się za dość klasa III c wraz z wychowawcą wykonała Marzannę, którą wszyscy uczestnicy wspólnie spalili.KONKURS PIOSENKI ANGIELSKIEJ

Odbył się po raz drugi w naszej szkole 16 marca 2018 r. Uczestnicy występowali w dwóch kategoriach wiekowych kl 0-2 i 3-4. Do naszej szkoły przybyli wykonawcy ze szkół w Bedoniu Wsi, Kurowicach oraz Woli Rakowej.

Jury brało pod uwagę następujące kryteria: poprawność językową, muzykalność oraz wrażenie artystyczne. W klasach 0-2 najbardziej docenione zostały występy Gabriela Poborskiego, Mai Pierzchały (ZSP w Kurowicach) oraz Aliny Horoszewicz (ZSP w Bukowcu). W klasach 3-4 najlepsi okazali się Julia Zięba, Jakub Woźny oraz Weronika Modzelewska oraz Hanna Bathelt (SP w Bedoniu Wsi). Dodatkowo Jury wraz z p. Anną Parr Modrzejewską w imieniu Instytutu Anglistyki UŁ wyróżniło: Gabriela Poborskiego i Alinę Horoszewicz (ZSP w Bukowcu) za opanowanie tekstu w stopniu niezwykłym oraz Nataszę Czaplińską (ZSP w Bukowcu), Jakuba Kruszyńskiego (ZSP w Kurowicach) i Annę Alwasiak (SP w Bedoniu Wsi) za przygotowanie językowe swoich występów.

Gratulujemy wykonawcom! Ich występy zachwyciły publiczność i były nagradzane gromkimi brawami.

Konkurs uświetniły pokaz tańca do piosenki “Banana, banana, meatball” przygotowany przez klasę 6 oraz taniec irlandzki zaprezentowany przez klasę 3c.PASOWANIE NA CZYTELNIKA

"My uczniowie pierwszej klasy

Tobie książko przyrzekamy

Że szanować Cię będziemy

Krzywdy zrobić Ci nie damy"

Jak co roku uczniowie klas pierwszych byli pasowani na czytelników szkolnej biblioteki.

Uczennice z klasy 3b: Nadia Adamus, Małgosia Kolczyńska i Lena Jankowska przygotowały mnóstwo pytań i zagadek na temat biblioteki oraz literackich bohaterów .Wszystkie dzieci otrzymały zakładki i dyplomy.WIZYTA GOŚCI Z UKRAINY


KONKURS" MŁODZIEŻ ZAPOBIEGA POŻAROM"

Zapraszamy na zakładkę "Nasze osiągnięcia"PRELEKCJA CYBERPRZEMOC

W dniu 20.02.2018 r. w naszej szkole odbyła się prelekcja dla uczniów klas IVa, IVb, Va, Vb, VI, VII na temat Cyberprzemocy, czyli o zagrożeniach związanych

z korzystaniem z Internetu. Zajęcia przeprowadził dzielnicowy gminy Brójce z Komisariatu Policji w Rzgowie asp. sztab. Sebastian Swaczyna oraz asp. sztab. Robert Górecki.

Korzystanie z Internetu i nowych technologii staje się dziś poważnym problemem społecznym. Grupą szczególnie narażoną na zagrożenia w sieci, są dzieci i młodzież, dla których Internet jest nieodłącznym elementem codziennej aktywności, życia społecznego, nauki i zabawy.

Funkcjonariusze w trakcie spotkania przede wszystkim edukowali uczniów, podnosząc ich świadomość na temat istniejących zagrożeń i niebezpieczeństw jakie niesie za sobą Internet. Podczas prelekcji został omówiony wątek mobbingu elektronicznego, znieważania, nękania, włamań do sieci danych, zawierania niebezpiecznych znajomości, kradzieży danych wrażliwych. Uczniowie obejrzeli film dot. cyberprzemocy. Wszyscy aktywnie uczestniczyli w zajęciach, zadawali wiele pytań, a fachowe porady jakie otrzymali, na pewno przydadzą się im w bezpiecznym surfowaniu po sieci.Test Wiedzy Pożarniczej

W sobotę, 24 lutego 2018 r. w sal Gminnego Ośrodka Kultury w Brójcachi odbyły się eliminacje gminne do Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej "Młodzież Zapobiega Pożarom 2018", zorganizowane przez Zarząd Gminny ZOSP RP w Brójcach przy współudziale GOK w Brójcach.

Jury w składzie: dh Marek Muras - Przewodniczący, dh Henryk Zawada - V-ce Przewodniczący, dh Łukasz Klepacz - Sekretarz, Monika Ambrozik - Członek i Justyna Jurga - Członek oceniało 27 uczestników w dwóch etapach turnieju - test pisemny i odpowiedź ustna z podziałem na trzy grupy wiekowe.

Po dokonaniu oceny testów pisemnych Komisja zakwalifikowała do finału niżej wymienionych uczestników:

I grupa wiekowa (szkoły podstawowe)

1. Marcelina Stasiak (SP Bukowiec) - 19 pkt.

2. Magdalena Owczarek (SP Bukowiec) - 19 pkt.

3. Szymon Muras (SP Kurowice) - 19 pkt.

4. Igor Comporek (SP Kurowice) - 19 pkt.

5. Mateusz Popek (SP Kurowice) - 19 pkt.

II grupa wiekowa (gimnazja)

1. Hubert Pytka (gim. Kurowice) - 25 pkt.

2. Marcin Popek (gim. Kurowice) - 24 pkt.

3. Mateusz Strach (gim. Kurowice) - 24 pkt.

4. Mikołaj Rusinkiewicz (gim. Kurowice) - 24 pkt.

III grupa wiekowa (szkoły ponadgimnazjalne)

1. Piotr Kosowski (Łódź) - 15 pkt.

Końcowa klasyfikacja po etapie finałowym przedstawia się następująco:

I grupa wiekowa (szkoły podstawowe)

1. Szymon Muras (SP Kurowice) - I m.

2. Mateusz Popek (SP Kurowice) - II m.

3. Igor Comporek (SP Kurowice) - III m.

4. Marcelina Stasiak (SP Bukowiec) - IV m.

5. Magdalena Owczarek (SP Bukowiec) - V m.

II grupa wiekowa (gimnazja)

1. Mikołaj Rusinkiewicz (gim. Kurowice) - 10 pkt.

2. Hubert Pytka (gim. Kurowice) - 5,5 pkt.

3. Mateusz Strach (gim. Kurowice) - 4 pkt.

4. Marcin Popek (gim. Kurowice) - 3,5 pkt.

III grupa wiekowa (szkoły ponadgimnazjalne)

1. Piotr Kosowski (Łódź) - -- pkt.

Wszyscy uczestnicy turnieju otrzymali dyplomy oraz nagrody. Gratulujemy! Zwycięzcom życzymy powodzenia w dalszych eliminacjach :-)FESTIWAL KULTURY

18 lutego odbył się VI Festiwal Kultury w Bukowcu. Całość została podzielona na dwie części. W pierwszej można było obejrzeć "Historię Małego Księcia" w wykonaniu Amatorskiego Teatru Rodziców i Nauczycieli "Gwiazdozbiór". Po gromkich brawach była przerwa. Widzowie mogli skosztować wielu przysmaków, przygotowanych przez Koło Gospodyń Wiejskich w Bukowcu oraz ciast upieczonych przez rodziców uczniów naszej szkoły. W degustacji nie mogło zabraknąć pysznych pierogów oraz chleba ze smalcem. Po skosztowaniu pyszności wszyscy udali się na drugą część festiwalu. Całość poprowadziła Pani Dyrektor Alina Kmiecik oraz Jarosław Korzeniowski. Można było posłuchać znanej pieśni biesiadnej "My Cyganie" w odsłonie Szkolnego Zespołu Gitarowego, prowadzonego przez Renatę Pabich. Oko cieszył występ najmłodszej grupy Mażoretek "Siete". Dziewczynki pod okiem Anny Trubowicz zaprezentowały pokaz taneczny do piosenki "Katchi" Ofenbach. Pierwszy raz na naszej scenie można było zobaczyć taniec zespołu "Terps". Wielki zachwyt wywołały występy taneczne Julii Biernackiej oraz pary: Anny Frątczak i Bartłomieja Serafina. Julię podziwiliśmy w dwóch odsłonach: jazz dance - choreografia Pawła Michno pt. "Powtarzająca się historia oraz Show dance - choreografia Pawła Michno pt. "Family tree". Natomiast Anna i Bartłomiej zatańczyli: walca wiedeńskiego i walca angielskiego oraz tańce latynoamerykańskie: Cha-cha i Rumba. Balsamem dla ucha była pieśń "Stornello" wykonana przez Łukasza Baltazara Kózkę. Antonia Wiatr wspaniale zaprezentowała courante z drugiej suity wiolonczelowej Jana Sebastiana Bacha. Natomiast Antoni Włodarczyk zagrał na gitarze etiudę Mauro Giuliani, etiudę Fernando Sor oraz "Right Here Waiting" Richarda Marxa. Nie mogło zabraknąć wiązanki melodii ludowych wykonanych przez zaprzyjaźniony Amatorski Zespół Śpiewaczy "Bukowianki". Wszyscy prezentowali swoje umiejętności na tle pięknej dekoracji. Wypełniał ją wszechświat, planety, gwiazdy... Dodatkowo ogromne wrażenie robiła przepiękna gra świateł. Można było poczuć się jak w prawdziwym teatrze. W tym roku pierwszy raz była kurtyna. To niezwykłe widowisko spotkało się z ogromną aprobatą gości. Brawom nie było końca. Wszyscy byli oczarowali festiwalem...APEL PORZĄDKOWY


BEZPIECZNE FERIE

Ferie zimowe to dla dzieci i młodzieży wymarzony i beztroski czas zabaw na śniegu i lodzie. Szaleństwa te sprawiają wiele radości i wzmacniają kondycję fizyczną. Aby jednak przebiegły szczęśliwie i wszyscy wypoczęci wrócili do swych domów, należy pamiętać o podstawowych zasadach bezpieczeństwa, obowiązujących zarówno podczas zorganizowanych wyjazdów zimowych, jak i spędzania tego czasu w miejscu zamieszkania. Jak co roku w naszej szkole i przedszkolu o bezpiecznych zachowaniach, w tym odpowiedniej dawce zdrowego rozsądku, przypominali dzieciom Strażacy.BAL KARNAWAŁOWY

W piątkowe przedpołudnie, odbył się - tak długo oczekiwany przez uczniów - bal karnawałowy. W tym dniu sala gimnastyczna zamieniła się w zaczarowaną krainę pełną wróżek, czarodziejów, księżniczek duchów, motylków i innych barwnych postaci z kreskówek i bajek. Przy dźwiękach skocznej muzyki i utworach znanych wykonawców dzieci mogły pobawić się ze szkolnymi kompanami i nauczycielami. Dzieci bawiły się świetnie, chętnie uczestniczyły w konkursach. Pląsy na parkiecie i wspólne zabawy wyczerpały siły tancerzy. Podczas krótkiej przerwy wszystkie dzieci udały się na poczęstunek w klasach. Już od dziś z niecierpliwością czekamy na następną zabawę karnawałową w naszej szkole.PODSUMOWANIE PÓŁROCZA

Po informacje dotyczące uczniów wyróżnionych po pierwszym półroczu zapraszamy do zakładki "Nasze osiągnięcia"SZKOLNE KOŁO CARITAS

W tym roku w naszej szkole swoją działalność rozpoczęło Szkolne Koło Caritas. Wolontariuszami Caritas zostało 16 uczniów klas starszych IV-VII, a opiekunem koła została pani Agnieszka Jaszczyk oraz pani Renata Rodak, koordynująca dzieła Caritas w naszym przedszkolu. Powstanie tej organizacji w naszej szkole poprzedziły trzymiesięczne przygotowania, podczas których udało się włączyć w pierwszą akcję Caritas „Serce na gwiazdkę”. Na jednym ze spotkań koła, 22.01.2018 gościliśmy dyrektora Caritas Archidiecezji Łódzkiej, księdza Andrzeja Partykę, który na ręce pani dyrektor Aliny Kmiecik złożył Akt Powołania SKC w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Bukowcu. Mamy nadzieję, że dzięki wsparciu wielu życzliwych osób oraz wrażliwości i pomysłowości wolontariuszy będziemy mogli czynić dobro i podejmować dzieła miłosierdzia dla innych.DZIEŃ BABCI I DZIADKA

W tym roku uroczystość z tej okazji przygotowała klasa II wraz z wychowawczynią. Uroczystość składała się z dwóch części – żartobliwego przedstawienia pod tytułem „ Ja się wcale nie chwalę, ja po prostu mam talent!” oraz poczęstunku dla gości. W spektaklu wzięli udział wszyscy drugoklasiści. Wcielili się w rolę uczestników, jurorów i prezenterów talent show i naprawdę dali z siebie wszystko. W zamian otrzymali wielkie brawa i podziękowania od wzruszonych, licznie przybyłych Gości. Kochane Mamy „pomogły” ugościć Babcie i Dziadków. W czasie poczęstunku był czas na miłe rozmowy wnucząt i wychowawczyni z Gośćmi, którzy opuścili szkołę oczarowani występem wnucząt.WYCIECZKI KLAS IV a i IV b

W dniu 20 grudnia 2017 roku odbyła się wycieczka do Teatru Arlekin w Łodzi.

Dzieci brały udział w zorganizowanych warsztatach artystycznych, każdy

z uczestników wykonał i zabrał ze sobą do domu świątecznego aniołka z sizalu.

Zaraz potem uczniowie oglądali spektakl pt: „Pastorałka dla Woła i Osła” – opowieść bożonarodzeniowa. Święta Bożego Narodzenia to idealny czas na wysłuchanie opowieści

o tym, jak w Wigilię wół i osioł, zniechęceni ciężką pracą i ludźmi, dochodzą do wniosku,

że na święta zapanuje szczęście dopiero wtedy, gdy bydlęta przejmą władzę. Za namową diabła zwierzęta wyruszają by rozprawić się z ludźmi. Po drodze spotykają zamarzniętych Maryję, Józefa i Dzieciątko, których ludzie nie przyjęli do domu na nocleg. Wół i osioł, zapominając o swoich władczych planach, własnymi oddechami próbują rozgrzać Świętą Rodzinę.

Przedstawienie było bardzo interesujące. Wspaniała muzyka wybrzmiewająca dźwięki kolęd i pastorałek. Ciekawa scenografia. Gra lalek łączyła się z grą aktorów w żywym planie. Było to niezapomniane widowisko ! Było tak świątecznie, że nawet diabeł się rozanielił…Akcja poszerzająca wiedzę na temat silnego zanieczyszczenia powietrza.

W ostatnich tygodniach uczniowie Szkoły Podstawowej im. Mikołaja Kopernika w Bukowcu przeprowadzili akcję poszerzającą wiedzę na temat silnego zanieczyszczenia powietrza, które prowadzi do smogu. Z wielkim zaangażowaniem pracowali nad pogłębieniem świadomości na temat skutków tego szkodliwego zjawiska. Stworzyli plakaty, referaty oraz ulotki. Prace można było obejrzeć na zorganizowanej w szkole wystawie.

Według badań przeprowadzonych przez Główny Inspektorat Ochrony Środowiska, wartość indeksu jakości powietrza w województwie łódzkim w lutym bieżącego roku określana jest jako niezdrowa lub nawet stanowiąca zagrożenie dla życia!

Magdalena TrzcińskaJASEŁKA

22 grudnia w naszej szkole odbyło się coroczne przedstawienie jasełkowe pt. „Kolęda płynie z wysokości”. Uczniowie klasy Va przypomnieli nam historię sprzed dwóch tysięcy lat – historię narodzenia Jezusa Chrystusa. Usłyszeliśmy i zobaczyliśmy, że to On „Maleńka Miłość” chce dzisiaj także przyjść do naszych serc i do naszych domów. Jasełkom towarzyszył chór oraz najmłodsi uczniowie z klasy Ia wyśpiewując piękne polskie kolędy i pastorałki, które ubogaciły przedstawienie. Na zakończenie pani Dyrektor Alina Kmiecik złożyła wszystkim uczniom, nauczycielom i gościom życzenia bożonarodzeniowe."Szlachetna paczka"

SZLACHETNA PACZKA - Dar Serca 2017 r.

Dnia 8 grudnia 2017 r. została zakończona akcja "Dar serca - Szlachetna paczka 2017".

W sobotę 9 grudnia nastąpiło przekazanie wolontariuszowi zgromadzonych darów. Dzięki Państwa hojności udało się zebrać: artykuły spożywcze, słodycze, środki higieniczne, pościel, książki, odzież, obuwie, biżuterię, czajnik elektryczny oraz kuchenkę gazowo - elektryczną.

Serdecznie DZIĘKUJEMY wszystkim Państwu za nieocenioną, bezinteresowną pomoc oraz ogromne zaangażowanie w tegoroczną akcję.

„Bogatym nie jest ten kto posiada, lecz ten, kto daje.”

Jan Paweł II

Relacja z wręczenia paczki Rodzinie.

Rodzina była zszokowana ilością prezentów. Cały pokój zapełniony był paczkami i paczuszkami. Joasia zwróciła uwagę na kolorowe ozdoby na pudełkach mówiąc, że są bardzo ładne i na pewno kolorowały je dzieci. Pani Anna nie spodziewała się tylu darów. Gdy usłyszała jak wiele osób przyczyniło się do przygotowania paczki, w jej oczach pojawiły się łzy, nie była w stanie nic powiedzieć. Gdy ochłonęła, mówiła, że nie zna słów, by wyrazić swą wdzięczność. Dziewczynki początkowo stały onieśmielone, jakby nie wierzyły, że to wszystko dla nich. Ogromnie ucieszyły się z ubrań i biżuterii. Pani Anna zachwycona była kuchenką i garnkami. Ciągle powtarzała z niedowierzaniem: "Boże, to wszystko dla nas?" Po kilku godzinach zadzwoniła do mnie prosząc, aby jeszcze raz podziękować wszystkim Darczyńcom za serdeczność i ciepło, które okazali przygotowując tyle wspaniałości. Pani Ania powtarzała "Nareszcie bez obaw będę mogła przygotować posiłki dla nas. Ta kuchenka to spełnienie marzeń. Dziękuję, za każdy prezent. Nie sposób wymienić ich wszystkich."

Co chce przekazać wolontariusz?

Jako wolontariusz życzyłabym sobie zawsze tak rzetelnych i szczodrych Darczyńców. Serdecznie dziękuję za okazane serce i ogromną hojność. Państwa zaangażowanie i jednocześnie pozytywna energia, którą zarażacie innych, niesie niesamowite dobro i radość. Życzę szczęśliwych i pełnych miłości Świąt Bożego Narodzenia, nabrania dystansu do tego co wokół, chwil roziskrzonych kolędą, śmiechem i wspomnieniami.

Co chce powiedzieć od siebie Rodzina?

Rodzina przekazała świątecznego aniołka, by otaczał swą opieką wszystkich Darczyńców oraz własnoręcznie przygotowaną przez dziewczynki kartkę z podziękowaniami i życzeniami zdrowych i wesołych Świąt Bożego Narodzenia oraz szczęśliwego Nowego Roku.Spotkanie autorskie z pisarką Renatą Piątkowską

7 XII odbyło się w naszej szkole spotkanie autorskie z pisarką Renatą Piątkowską, autorką książek takich jak: "Na wszystko jest sposób", "Najwierniejsi przyjaciele", "Co będzie jutro?", "Która to Malala?", "Hebanowe serce".

Autorka wprowadziła dzieci w świat książek obyczajowych, bardzo plastycznie opowiadała

o przygarniętym ze schroniska psie Basko i kotce, jak ratowała swoje kocięta na okręcie.

Ważne jest to, że te historie są z życia wzięte. Uczniowie podziękowali pisarce za ciekawe spotkanie.Wycieczki klas IV a i IV b

6 XII uczniowie brali aktywny udział w muzealnej lekcji o archeologii. Mogli obejrzeć autentyczne źródła materialne np.: kolczugę, misiurę, żarna.

Następnie oglądaliśmy wystawę archeologiczną. Jeden z uczniów powiedział nawet," ale tu bajecznie..."Amatorski Teatr Rodziców i Nauczycieli GWIAZDOZBIÓR

W poniedziałek Amatorski Teatr Rodziców i Nauczycieli Gwiazdozbiór przedstawił wszystkim uczniom i przedszkolakom bajkę pt. "Historia Małego Księcia". Tego dnia również gościliśmy uczniów sąsiednich szkół. Spektakl został przygotowany z okazji mikołajek. Aktorzy opowiedzieli historię chłopca, poszukującego własnego miejsca na Ziemi. Dzieciom bardzo podobał się występ. Nagrodzili artystów brawami.PRELEKCJA W KLASIE 3B

Temat: Jak należy zapobiegać chorobom

Była to prelekcja połączona z prezentacją multimedialną w kl. 3b. Uczniowie dowiedzieli się co należy robić, aby nie chorować. Między innymi, że należy zdrowo się odżywiać, myć często i dokładnie ręce, w szczególności przed każdym posiłkiem. Uczniowie zostali zapoznani z różnymi rodzajami bakterii i pasożytów (np. tasiemcem), które powodują spustoszenie w naszym organizmie oraz są przyczyna wielu chorób. Pani Doktor ubrana była w prawdziwy strój lekarski, więc uczniowie mieli okazję dokładnie zaobserwować jak wygląda prawdziwy lekarz. Tego typu lekcja bardzo się dzieciom podobała i zapewne na długo pozostanie w pamięci.ŻYWA LEKCJA PRZYRODY " CHRZĄSZCZE EGZOTYCZNE"

Uczniowie naszej szkoły kolejny raz wzięli udział w żywej lekcji przyrody. Tym razem tematem zajęć były "Chrząszcze egzotyczne". dzieci poznały budowę, warunki i tryb życia tych organizmów. Mogli podziwiać żywe okazy, a chętni również je głaskali. Uczniowie z zainteresowaniem słuchali słów prowadzącego, a na koniec zadawali mnóstwo pytań. Była to świetna lekcja, a pozyskane wiadomości pozostaną w pamięci uczestników na długo...Listopad miesiącem życzliwości i pozdrowień

W roku szkolnym 2017/2018 akcja „Listopad miesiącem życzliwości i pozdrowień” trwała od 6 listopada do 22 grudnia 2017 r.

Celem, który przyświecał tegorocznej akcji było hasło „W szkole przestrzega się zasad kultury osobistej”.

W ramach powyższej działań uczniowie oceniani byli w różnych sytuacjach, najważniejsze z nich to:

- Zachowanie się przy stole - 8 listopada 2017 r. podczas obchodów Dnia Śniadanie Daje Moc

- Kultura osobista – oceniana w różnych sytuacjach przez wszystkich nauczycieli poprzez prowadzoną obserwację.

- Szacunek do drugiego człowieka – ten temat dotyczył relacji i zachowań w stosunku do rówieśników i osób starszych; tu również prowadzona była obserwacja dzieci w różnych sytuacjach przez wszystkich nauczycieli.

Równocześnie w naszej szkole przeprowadzone zostały działania promujące kulturalne zachowania:

- Prowadzenie zajęć o tematyce dotyczącej zasad kulturalnego zachowania (podczas godzin

wychowawczych)

- Sporządzenie wykazu zasad Kulturalnego zachowania obowiązujących w naszej szkole przez

Samorząd Uczniowski

- Organizacja konkursu plastycznego w klasach I-III, a następnie stworzenie wystawy pokonkursowej.

- Przygotowanie mini scenek teatralnych dotyczących zasad kulturalnego zachowania przez drużynę

harcerską.

- Podsumowanie akcji nastąpiło podczas apelu w dniu 22 grudnia 2017 roku. Na którym Pani Dyrektor wyróżniła uczniów szczególnie kulturalnych

Klasa Ia – NikolaBudzisz, Adam Zimnicki

Klasa I b – Natalia Klepacz, Bartosz Kęcler

Klasa II – Maria Kępka, Nikodem Dobruszek, Patryk Kalinowski

Klasa III a - Aleksandra Wójtowicz, Mateusz Klepacz, Wiktoria Wilczek

Klasa III b – Lena Jankowska, Oliwia Zarzycka, Matylda Mikołajczyk

Klasa III c – Olga Tobik, Jacek Jachowski, Małgorzata Olczak

Klasa IV a – Wojciech Kowalski, Zofia Ciepłucha, Marcelina Stasiak

Klasa IV b - Kinga Lolo, Hanna Zawieja, Oliwier Dominiak

Klasa V – Maja Górniak, Zuzanna Magiera

Klasa V b – Amelia Comporek, Paulina Polak, Piotr Olczak

Klasa VI – Hanna Guzenda, Katarzyna Mariasik

Klasa VII – Zuzanna Sójka, Małgorzata Szymankieiwcz, Jan KleinschmidtUroczyste obchody Święta Niepodległości

Uroczystość Obchodów Święta Niepodległości rozpoczęła Msza Święta w intencji Ojczyzny. Liturgii Mszy Świętej przewodniczył ksiądz wikariusz Parafii NSJ w Kurowicach Piotr Niedzielski, koncelebrował ksiądz doktor kanonik Mirosław Jagiełło. Po uroczystej mszy z apelem niepodległościowym „Żeby Polska była Polską” wystąpili uczniowie: Witold Niedośpiał, Bartosz Tylki, Maja Górniak, Laura Adaszewska, Maciej Łoszewski, Stanisław Ulański, Mateusz Comporek oraz Maja Tylki z przedszkola. Program artystyczny przygotowały nauczycielki Ilona Zawalska i Renata Rodak. W rolę Józefa Piłsudskiego i Tadeusza Kościuszki wcielili się Krzysztof Heleniak i Marcin Bednarz. Uczestnicy obchodów ze wzruszeniem oglądali wspaniały występ naszych artystów. Następnie zabrzmiał „Mazurek Dąbrowskiego” w wykonaniu Orkiestry Dętej OSP w Kurowicach. Ważnym momentem obchodów było złożenie przed tablicą pamiątkową, poświęconą pamięci bohaterów walczących o niepodległość Polski, kwiatów: w imieniu Powiatu Łódzkiego Wschodniego kwiaty złożyła wicestarosta Ewa Gładysz oraz radny Mirosław Sójka; w imieniu władz Gminy Brójce przewodnicząca Rady Gminy Urszula Brdoń oraz Wójt Gminy Brójce Radosław Agaciak; w imieniu mieszkańców Bukowca: J. Mirowska, Cz. Filip, J. Flakiewicz, H. Michałus i S. Krawiec; w imieniu społeczności szkolnej: dyrektor ZSP A. Kmiecik oraz nauczycielka historii I.Zawalska, w imieniu uczniów SP w Bukowcu: M.Misio, K.Oleczek i M.Zach. Następnie w rytmie patriotycznych pieśni na ulice Bukowca wyruszył Marsz Niepodległości. Uczestniczyło w nim kilkanaście pocztów sztandarowych wszystkich najważniejszych służb i organizacji z terenu Gminy Brójce i nie tylko, ułani z grupy rekonstrukcyjnej „Oddział Majora Hubala”, przedstawiciele duchowieństwa, samorządowcy, dyrektorzy szkół, przedstawiciele instytucji, organizacji i stowarzyszeń z terenu Gminy Brójce, Zespoły Śpiewacze, Koła Gospodyń Wiejskich, reprezentacja Solidarności Kolejarskiej z Łodzi, harcerze, zespół mażoretek „Siete”, dzieci, młodzież oraz mieszkańcy gminy. Na wietrze powiewały liczne sztandary, biało-czerwone chorągiewki i szturmówki. Każdy uczestnik marszu udekorowany był kokardą narodową. Ponad 300 osób przeszło ulicami Bukowca aby uczcić 99 rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości.

Na zakończenie tego niezwykłego dnia można było obejrzeć pamiątki i eksponaty zgromadzone w szkolnej Izbie Pamięci Narodowej oraz przy wspólnym śpiewaniu pieśni patriotycznych skosztować smakowitej grochówki przygotowanej przez panie z KGW w Bukowcu. Urodziny Polski obchodzone w takiej formie, to dla dzieci z naszej szkoły niezapomniana żywa lekcja historii. Wszystkim dzieciom uczestniczącym w obchodach oraz organizatorom za zaangażowanie i poświęcony czas serdeczne podziękowania i gratulacje składa dyrekcja.wycieczka klasy 3C DO KŁODAWY

W pochmurny październikowy czwartek klasa 3 c zwiedzała kopalnię soli w Kłodawie. Mieliśmy przyjemność posłuchać historii powstania złóż kłodawskich oraz zastosowania soli. Potem zjechaliśmy windą na poziom 600 m pod powierzchnią ziemi z prędkością 6 m/s, co pozostawiło nam niezapomniane wrażenia. Pod ziemią przeszliśmy wyrobiskami korytarzowymi do podziemnej kaplicy św. Kingi - opiekunki górników solnych oraz obejrzeliśmy wyeksploatowane komóry solne. Maszyny używane w podziemnym górnictwie solnym zrobiły wrażenie na każdym. Jednak na końcu po pokonaniu 60 schodków czekała na nas grota Drakuli. Uczniowie zmęczeni, szczęśliwi i obdarowani kłodawską solą wrócili popołudniu do szkoły.SPEKTAKL " ZAELEKTRYZOWANI"

Uczniowie naszej szkoły z zainteresowaniem obserwowali prezentowane doświadczania z zakresu biologii, fizyki i chemii np.: właściwości helu i wodoru, doświadczenia związane z CO2. Po zaprezentowanych pokazach chemicy odpowiadali na pytania i wyjaśniali tajniki doświadczeń z wykorzystaniem różnych substancji chemicznych. Doświadczenia dostarczyły wszystkim obecnym niezapomnianych przeżyć i emocji. Grupa Zaelektryzowani pokazała nam, że chemia może być ciekawa i wesoła.Śniadanie daje moc

W tym roku również wzięliśmy udział w ogólnopolskim programie "Śniadanie daje moc". Tego dnia wszyscy uczniowie szkoły spożywali w klasach zdrowe śniadanie. Dodatkowo trzeba było wykonać określone zadanie. Klasy I zmierzyły się z zagadkami, klasy III wspólnie wykonały alfabet warzywno - owocowy, klasy IV narysowały ilustracje do zasad kulturalnego zachowania się przy stole, klasy V opracowały 12 zasad zdrowego odżywiania, a klasa VII wykonała plakaty o zdrowym odżywianiu. Był to dzień nie tylko pięknych zapachów, pysznego jedzenia, ale także omówienia zasad kulturalnego zachowania się przy stole.MIĘDZYSZKOLNY KONKURS PRZYRODNICZO- EKOLOGICZNY

W piątek 3 listopada 2017 r. został przeprowadzony w naszej szkole Międzyszkolny Konkurs Wiedzy Ekologiczno-Przyrodniczej pt. „Dbamy o naszą planetę”. Do konkursu przystąpili uczniowie z trzech szkół: SP Kurowice, SP Wola Rakowa oraz SP Bukowiec. Celem konkursu było: rozbudzenie wrażliwości na piękno przyrody, zachęcenie do zachowań proekologicznych, troska o obecną i przyszłą jakość życia na Ziemi, a także doskonalenie współzawodnictwa między drużynami. Konkurs był zorganizowany w formie turnieju wiedzy. Turniej obejmował konkurencje wiedzy przyrodniczo-ekologicznej, dostosowane do wieku i możliwości uczniów na poziomie klasy trzeciej.

Uczniowie mieli możliwość popisania się swoją wiedzą w 4 rundach:

I runda – Zestaw pytań.

II runda – Zagadki przyrodnicze.

III runda – Jakie to zwierzę?

IV runda – Zadania w kopercie.

Na tym etapie brały udział pięcioosobowe drużyny z w/w szkół. Zwycięzcy zostali nagrodzeni dyplomami oraz drobnymi upominkami. W przerwie konkursu przewidziany był słodki poczęstunek dla uczniów oraz zaproszonych nauczycieli.

Po długiej, wytężonej walce drużyny zdobyły następujące miejsca:

I miejsce zdobyła SP z Kurowic: Weronika Stachurska, Jakub Kruszyński, Oliwia Kępka, Bartłomiej Ścieszko, Oliwier Zimoń.

II miejsce zdobyła SP z Bukowca: Aleksandra Wójtowicz, Julia Dębska, Modest Skrzetuski, Witold Niedośpiał, Bartłomiej Kubisz.

III miejsce zdobyła SP z Woli Rakowej: Jakub Jasiński, Mateusz Woszto, Igor Majewski, Natalia Majewska, Olivier Muszyński.

Organizatorki konkursu: R. Soszka, A. AdamiakDZIEŃ EDUKACJI NARODOWEJ

W dniu 13 października 2017 roku spotkaliśmy się na sali gimnastycznej, aby uczcić Dzień Edukacji Narodowej. Przewodnicząca szkoły przedstawiła krótki rys historyczny tego święta, następnie Pani Dyrektor wręczyła nagrody uznania dla nauczycieli za szczególny wkład pracy na rzecz dzieci i społeczności szkolnej. Rada Radziców wręczyła nauczycielom ananasy jako symbol naszych szkolnych ananasków. Na zakończenie uczniowie klasy Va wraz z 2 uczennicami klasy VII zaprezentowali nam kabaret pt. „Jak to w szkole bywa”, który wywołał na wielu twarzach uśmiech. W pozytywnych nastrojach wróciliśmy do sal, aby pogłębiać swoją wiedzę.ŚLUBOWANIE KLAS PIERWSZYCH

W dniu 14 października w naszej szkole odbyło się Pasowanie dzieci z klasy Ia i Ib na ucznia Szkoły Podstawowej im. Mikołaja Kopernika w Bukowcu. Przyszli uczniowie dzielnie stawili czoła wszystkim postawionym przed nimi zadaniami. Recytowali teksty z pamięci, pięknie śpiewali piosenki i razem ze swoimi Paniami ruszyli w taneczny rejs. Bez wątpienia śpiewająco zdali egzamin upoważniający Ich do włączenia do grona naszej szkolnej Rodziny. My ze swej strony życzymy Im dużo odwagi, wytrwałości, radości i aby w naszej szkole czuli się bezpiecznie, a przyjaźnie, które nawiążą przetrwały przez wiele wiele lat.Szkolna akcja Kartka dla Powstańca -BohaterOn

Nasi uczniowie pod opieką nauczycieli lub rodziców napisali życzenia do wielu Powstańców Warszawskich.

Bezpłatne kartki otrzymaliśmy od fundacji Sensoria z Wrocławia.

Uczniowie zapoznawali się z biogramami Powstańców na stronie Muzeum Warszawskiego:www.1944.pl/powstańcze-biogramy.html.

Dziękuję Rodzicom i Wychowawcom za pomoc.

Organizator przedsięwzięcia -Ilona ZawalskaEuropejski Dzień Języków

W szkole zorganizowaliśmy z okazji Dnia Języków krótki apel, podczas którego uczniowie zaśpiewali po angielsku, niemiecku, hiszpańsku i francusku piosenkę "Panie Janie". Była nawet wersja instrumentalna w wykonaniu klasy VI. W krótkiej scence klasa VII udowodniła, że warto uczyć się języków obcych. A na koniec dostali od Pana Jana magiczne koperty w których były ukryte pytania dotyczące krajów europejskich, informacji szukali wszyscy podczas przerw na wystawionych na korytarzu plakatach informacyjnych. Zabawa i nauka w jednym. Wydarzenie w naszej szkole zostało zgłoszone w wydarzeniach z całego świata organizowanych w ramach EDJ.BEZPIECZNA DROGA DO SZKOŁY

Wraz z początkiem roku szkolnego wzrasta natężenie ruchu drogowego, zwłaszcza w pobliżu szkół. Ze względu na szereg niebezpieczeństw, jak co roku, w naszej szkole odbyło się spotkanie edukacyjno-profilaktyczne z funkcjonariuszami policji. Przypomnieli oni o zasadach i przestrzegali przed zagrożeniami związanymi z ruchem drogowym. Systematyczne rozmowy z dziećmi; rodziców, nauczycieli i funkcjonariuszy policji na temat odpowiedniego poruszania się po drogach, a przede wszystkim poprzez dawanie dobrego przykładu swoim zachowaniem, będą miały ogromny wpływ na kształtowanie się odpowiednich postaw i zachowań dzieci jako uczestników ruchu drogowego.PRZEDSTAWIENIE CYRKOWE

Dnia 21 września 2017 r. w naszej szkole gościliśmy cyrk „Szok”. Cała społeczność uczniowska miała okazję podziwiać program artystyczny zawierający elementy żonglerki, akrobacji, tresury zwierząt a także sztuki iluzji. Już na samym początku ogromne wrażenie na wszystkich obecnych wywarł niesamowity pokaz żonglera. Zapewnił on widzom solidną dawkę emocji. Uczniowie z niedowierzaniem podziwiali umiejętności performera.

Ciekawą atrakcją okazała się także prezentacja tresowanych gołębi. Widzowie mieli możliwość aktywnego udziału w tym pokazie.

Jednak największe zaskoczenie na twarzach wszystkich obserwatorów dało się zauważyć kiedy przed publicznością pojawiła się artystka z pytonem na rękach. Spośród widzów wybrała kilku ochotników i zaprosiła ich do bliższego poznania węża. Niektóre dzieci oraz nauczyciele wykazali się dużą odwagą głaszcząc niebezpieczne zwierzę.

Na zakończenie wystąpił także wesoły klaun w towarzystwie niedźwiedzia polarnego, którzy bawili dzieci swoim komicznym tańcem.

Wspaniały występ cyrkowy dostarczył wszystkim zebranym mnóstwo miłych wrażeń i przeżyć. Uczestnicy gromkimi brawami podziękowali akrobatom za niezwykłe widowisko.WYCIECZKA ROWEROWA KLASY VI

18 września klasa 6 wybrała się na wycieczkę rowerowa po okolicy. Trasa przebiegała przez cmentarz wojskowy na terenie lasu w Gałkówku oraz nadleśnictwo Janówka. Podczas wycieczki uczniowie poznali historię działań wojennych z okresu I wojny światowej, które odbywały się w okolicznych lasach oraz wzięli udział w pikniku.SPRZĄTANIE ŚWIATA

Już po raz kolejny nasza szkoła brała udział w światowej akcji Sprzątania świata. W tym roku hasłem było "Nie ma śmieci - są surowce". Zainspirowani tym hasłem siódmoklasiści wykonali różne pożyteczne i ładne przedmioty z niepotrzebnych już opakowań. Ich prace można było oglądać na korytarzu. Prawdziwą gwiazdą wystawy była złota skarbonka - świnka zrobiona z plastikowej butelki. Klasa szósta zaprezentowała torby na zakupy zrobione ze starych koszulek. Oczywiście 15 września 2017 r. razem z całym światem sprzątaliśmy też okolice szkoły.ROZPOCZĘCIE ROKU SZKOLNEGO 2017/18

Czas wakacji niezwykle szybko minął - wszyscy uśmiechnięci i wypoczęci wróciliśmy do szkoły. zapewne uczniowie zastanawiali się, jak teraz będzie wyglądać nasza szkoła. Pani Dyrektor wspomniała o rosnącej liczby uczniów w szkole i przedszkolu. Mamy 2 oddziały przedszkolne i 3 punkty przedszkolne. Natomiast w szkole dwie klasy I, jedną II, trzy III, dwie IV, dwie V, jedną VI i jedną (od wielu lat nieobecną) VII. Okazało się, że najmłodsi uczniowie w trosce o ich adaptację do nowych warunków będą mieć zajęcia na bocznym korytarzu, przy bibliotece. Następnie zostali przedstawienie nauczyciele, a w tym roku jest ich wyjątkowo dużo. Pojawili się p. Anna Trubowicz - nauczyciel wychowania fizycznego; p. Magdalena Trzcińska - nauczyciel biologii i przyrody; p. Monika Biernacka - nauczyciel geografii; p. Monika Fryze - nauczyciel chemii i fizyki, p. Katarzyna Morawska-Kosno - nauczyciel muzyki; p. Jolanta Romik - nauczyciel świetlicy. Pani Dyrektor wszystkim życzyła siły do pracy i samych sukcesów.

Styczeń
27
Środa
Angela, Jan, Przybysław


Szkoła realizuje projekty:
  1. "Wsparcie przyszkolnych oddziałów przedszkolnych w Gminie Brójce"
  2. "Widzę, słyszę, doświadczam w mojej nowej ekopracowni"
  3. "Edukacyjne Wrota Regionu"
© piotr.z.bukowca