Zespół Szkolno - Przedszkolny w Bukowcu
ul. Szkolna 3, 95-006 Bukowiec gm. Brójce
tel./faks: 42 2279888
e-mail: sekretariat@spbukowiec.pl
BIP: spbukowiec.biposwiata.pl
Szkoła Podstawowa im. Mikołaja Kopernika
w Bukowcu
2019/20202018/20192017/20182016/2017Najważniejsze


Zakończenie roku szkolnego


V Piknik Rodzinny w Bukowcu

10 czerwca odbył się piknik rodzinny pod hasłem „Rodzina to fajna drużyna”. Podczas festynu rodziny miały okazje zaprezentować swoje talenty. Był śpiewy, tańce oraz skecze. Nasi uczniowie zrobili pokaz umiejętności nabytych podczas różnorodnych zajęć pozalekcyjnych. Zaprezentowali taniec towarzyski, hip – hop czy judo. Po części oficjalnej wszyscy udali się na wcześniej przygotowane stoiska. Można było skosztować pysznego ciasta, grillowanej kiełbaski, zjechać z dmuchanej zjeżdżalni czy wpleść kolorowy warkocz we włosy. Na rodziców czekały upominki wykonane przez ich ukochane dzieci. Pogodne nastroje towarzyszyły nam podczas całego sobotniego przedpołudnia.Dzień Dziecka

Jak co roku 1 czerwca świętowaliśmy Dzień Dziecka w naszej szkole. Tego dnia nie ma tradycyjnych lekcji, tylko spędzamy czas w nietypowy sposób.

Uczniowie klas I – III uczestniczyli w grach i zabawach sportowych. Klasy i biegi z przeszkodami nie sprawiły uczniom większego problemu. Tradycyjnie już czekała nas przejażdżka wozem strażackim po Bukowcu.

Uczniowie klas IV – VI udali się do kina na film pt: „Piraci z Karaibów – Zemsta Salazara”. Pełen zgrozy film wywołał bardzo pozytywne emocje.

Dzięki Radzie Rodziców zjedliśmy pyszne lody oraz grillowaną kiełbaskę. Był to dzień pełen pozytywnych wrażeń.Merab Gabunia w naszej szkole


Jubileusz 10-lecia nadania im. Mikołaja Kopernika Szkole Podstawowej w Bukowcu

10 lat minęło jak jeden dzień... 28 i 30 maja obchodziliśmy Jubileusz 10-lecia nadania imienia Mikołaja Kopernika Szkole Podstawowej w Bukowcu. Obchody rozpoczęły się niedzielną uroczystą mszą świętą w kościele parafialnym Najświętszego Serca Jezusowego w Kurowicach.

Pozostałe uroczystości odbyły się 30 maja, we wtorek w naszej szkole. W tym szczególnym dla nas dniu byli z nami Wójt Gminy Brójce - Radosław Agaciak, Sekretarz , Skarbnik, Kierownik biura organizacyjnego, Wicestarosta Łódzki Wschodni - Ewa Gładysz, Przewodnicząca Rady Gminy Brójce - Urszula Brdoń, Radni Gminy, przedstawiciele Kuratorium Oświaty w Łodzi, Sołtys Wsi Bukowiec - Jadwiga Mirowska, dyrektorzy z sąsiednich szkół, księża z parafii, emerytowani nauczyciele, poczty sztandarowe, a także uczniowie i nauczyciele naszej szkoły. Cała uroczystość rozpoczęła się od poloneza. Następnie Pani Dyrektor zabrała głos, wspominając pamiętny 2007 rok. Podziękowała za owocną współpracę, zaprosiła wszystkich nie tylko na część artystyczną, ale także na wystawę, znajdującą się na korytarzu szkolnym.

Sala gimnastyczna tym razem zupełnie nie przypominała boiska sportowego, a zamieniła się w piękny teatr. Jednak zanim przenieśliśmy się w świat bajki - przedstawiciele poszczególnych klas ślubowali na sztandar szkoły. Scenografię stanowiły kamieniczki, drzewa, latarnia, ławeczka, ale przede wszystkim gwiazdy i planety. Na scenie pojawiali się mali aktorzy, którzy wcielili się w Teleskopkę i Teleskopka. Dzieci w niezwykle malowniczy sposób przedstawiali postać Mikołaja Kopernika. Na scenie pojawiły się także mażoretki ze swoim układem tanecznym z kołami hula hop; niemalże profesjonalni tancerze Anna Frątczak (uczennica klasy VI) oraz Bartek Serafin (absolwent naszej szkoły). Całą uroczystość uświetniał występ chóry. Wszyscy aktorzy z przejęciem odgrywali swoje role. Zostali nagrodzeni wielkimi brawami.

Po uroczystości zaproszeni goście udali się na wystawę. Tam dowiedzieli się, jak bardzo zmieniliśmy się przez 10 lat. Nie zabrakło informacji o naszym patronie - Mikołaju Koperniku, projektach, w których braliśmy udział; sukcesach naszych uczniów; przedszkolakach, a także mażoretkach czy teatrze "Gwiazdozbiór".

Święto szkoły miało swoją ponowną odsłonę o godzinie 17, kiedy zostali zaproszeni rodzice. Wtedy dzieci kolejny raz zaprezentowały swoje aktorskie zdolności.

Był to dzień pełen emocji i niesamowitych wrażeń...Wycieczka klasy IIa i IIb

W poniedziałek uczniowie klasy IIa i IIb rozpoczęli Zieloną Szkołę. Swoją przygodę zaczęli od wjazdu na wieżę widokową Sky Tower, czyli najwyższego punktu widokowego w Polsce, znajdującego się na 49 piętrze wrocławskiego wieżowca. Widoki były niesamowite. Dzieci z zachwytem podziwiały panoramę Wrocławia. Potem uczniowie udali się na poszukiwania krasnali, które znajdują się na rynku. Kolejnego dnia drugoklasiści zmierzyli się z wędrówką górską. Wszyscy dzielnie podążali szlakiem na szczyt Wielkiej Sowy. Tam robili sobie pamiątkowe zdjęcia i podziwiali piękne górskie krajobrazy. W środę uczniowie udali się do Zamku Książ, a tam zapoznali się z książańskimi legendami. Po południu odbył się jeden z najciekawszych (zdaniem dzieci) punktów wycieczki - zwiedzanie kopalni węgla w Nowej Rudzie. Wszyscy wyposażeni w hełmy przeszli podziemną trasą turystyczną, a na zakończenie wyjechali z podziemi górniczą kolejką. Kolejny dzień także przyniósł wiele atrakcji. Tego dnia odbyło się zwiedzanie największej górskiej Twierdzy. Przewodnik oprowadził dzieci po naziemnej części, ale także pokazał podziemną komnatę z 64 metrową studnią drążoną w skale. Odbył się również strzał z repliki XVIII w. armaty. Następnie dzieci udały się do Zagórza Śląskiego, gdzie spacerowały tamą, wybudowaną na początku XX w., która utworzyła zalew - Jezioro Bystrzyckie. Ostatniego dnia odbyły się świetne warsztaty z edukacji przyrodniczej w Ośrodku Edukacji Ekologicznej. Dzieci były zachwycone wycieczkę. Zadowolone wróciły do domu. To był wspaniały czas integracji, zabawy i nauki...Międzyszkolny Konkurs Historyczny w SP w Kurowicach

Jakub Ciepłucha,Julia Matysiak i Stanisław Guzenda odnieśli sukces w konkursie"Jeszcze Polska nie zginęła czyli w drodze ku niepodległości".GratulujemySpotkanie z pisarką

W czwartek uczniowie klas II wzięli udział w spotkaniu z autorką książek dla dzieci - Katarzyną Wasilkowską. Odbyło się pod hasłem "Strachy na lachy". Było zorganizowane przez Gminny Ośrodek Kultury w Brójcach, natomiast odbyło się w świetlicy środowiskowej w Bukowcu. Pisarka wiele mówiła na temat emocji, które towarzyszą nam w codziennym życiu. Przypomniała także etapy powstawania książki. Dzieci z zaciekawieniem wsłuchiwały się we fragmenty opowiadań. Następnie uczniowie podziękowali Pani Katarzynie i przekazali własnoręcznie wykonaną pracę. Potem przyszedł czas na zakup książek oraz autografy. Było to niezapomniane przeżycie.Żywa lekcja historii Jak Sobieski pod Wiedniem Wojował

Tym razem uczniowie naszej szkoły brali udział w żywej lekcji historii. Dzieci z zaciekawieniem słuchały dziejów Polski z czasów panowania Stefana Batorego i Jana III Sobieskiego. Wszyscy przyglądali się pięknym strojom i wspaniałym eksponatom. Został również zaprezentowany pojedynek zbrojny. Pod koniec pokazu uczniowie wzięli udział w teście sprawdzającym zdobytą wiedzę. Nagrodą były pamiątkowe bite na miejscu monety. Największą jednak atrakcją okazał się wystrzał z pistoletu skałkowego, który odbył się na placu szkolnym. Na pewno taka lekcja zapadnie w pamięci na długo...Wycieczka klas IVa, IVb i VI

W dniach 26 – 28 kwietnia uczniowie klas IVa, IVb oraz VI uczestniczyli w 3 – dniowej wycieczce szkolnej – Góry Sowie i okolice. Podczas pobytu w malowniczej, górskiej scenerii uczniowie poznali historię zamku Książ w Wałbrzychu. Zwiedzili również stajnię, poznali sztukę tresury konia, a na zakończenie czekał ich przejazd wozami biesiadnymi po Książańskim Parku Krajobrazowym. Kolejną atrakcją było zagłębienie się w los ludzi pracujących w Sztolni Walimskiej – najbardziej tajemniczego obiektu militarnego w Górach Sowich.

Drugiego dnia zdobyliśmy szczyt – Wielką Sowę wysoką na 1015 m n.p.m. W wędrówce towarzyszył nam prószący śnieg, który tworzył malowniczą zimową scenerię. Po obiedzie uczestniczyliśmy w warsztatach Pszczelarskich w Ośrodku Edukacji Ekologicznej.

Ostatniego dnia zwiedziliśmy kopalnię węgla w Nowej Rudzie, gdzie oprócz wielu ciekawych historii czekał nas przejazd autentyczną kolejką górniczą. Na sam koniec odwiedziliśmy jeszcze Twierdzę w Srebrnej Górze, gdzie czekał nas wystrzał z pistoletu kapiszonowego.

Chwile spędzone w Górach Sowich na długo pozostaną w naszej pamięci.Konstytucja 3 Maja

Szóstoklasiści przygotowali przedstawienie z okazji Święta Konstytucji 3 Maja. Przypomnieli historię najstarszej polskiej ustawy zasadniczej. Zaśpiewali "Witaj majowa jutrzenko". Odegrali scenkę ze szkolnego życia, w czasie której zjawiła się Pani Konstytucja we własnej osobie. Młodsi widzowie szczególnie zainteresowali się rapowaną ściągą z historii. A wszyscy zgromadzeni nagrodzili aktorów rzęsistymi oklaskami.Dzień Ziemi

24 kwietnia obchodziliśmy w naszej szkole Dzień Ziemi. Podczas akademii uczniowie klasy I przypomnieli nam, jak być przyjacielem naszej Matki - Natury. Pierwszaki wyrecytowały nam wiersz J.Kasperkowiaka pt: „Mali strażnicy przyrody”.

Następnie klasa IVa zabrała nas w niesamowitą podróż, pełną zapierających dech w piersiach momentów do królestwa Króla Świata, gdzie Jego córka – Królewna Przyroda i jej przyjaciele krasnoludki zmagały się z czarami złej macochy - Śmiecisławy. Na szczęście, jak to w bajach bywa, dobro zwyciężyło, a morał z tej bajki wypłynął taki:

„Gdy wokół czysto i schludnie, zadbanie

lepiej się czujemy Panowie i Panie”.VII Turniej piłki nożnej o Puchar Dyrektora ZSP w Bukowcu

21 kwietnia odbył się VII Turniej piłki nożnej o Puchar Dyrektora Zespołu Szkolno - Przedszkolnego w Bukowcu. Wystąpiło 5 drużyn z okolicznych szkół. Przyjechali chłopcy ze Szkoły Podstawowej w Bedoniu, Justynowie, Kurowicach oraz Bukowca.

I miejsce - SP Kurowice

II miejsce - SP Justynów

III miejsce - SP Bukowiec

IV miejsce - Bedoń

V miejsce - Bukowiec

Serdecznie gratulujemy zwycięzcom oraz dziękujemy za świetną zabawę.

Zapraszamy za rok!Apel wielkanocny

Apel Wielkanocny przygotowała p. Agnieszka Jaszczyk wraz z klasami czwartymi (nauczycielem wspomagającym była p. M. Ambrozik). Za część artystyczną odpowiedzialni byli uczniowie z klasy IVB – wszyscy przejęli się swoją rolą i oczywiście stanęli na wysokości zadania. Apel przeplatany był urzekającymi pieśniami wielkopostnymi, przy śpiewie ogromnym wsparciem dla klasy IVB był chórek w skład którego wchodzili uczniowie z klasy IVA. Poprzez recytowane wiersze i wyśpiewywanie pieśni wspólnie mogliśmy przeżywać największy cud dla chrześcijan - Zmartwychwstanie Jezusa. Święta Wielkanocne, to jedne z najstarszych i najważniejszych świąt celebrowanych w chrześcijaństwie.Mistrz szybkiego liczenia w klasach I-III

W marcu w klasach I-III odbył się konkurs pod hasłem „Mistrz szybkiego liczenia 2017”. W konkursie brali udział wszyscy uczniowie, każdy dostał do obliczenia po 24 przykłady dostosowane do umiejętności i tylko minutę czasu.

Mistrzem klasy I został Ignacy Wiatr. W klasach drugich dwoje uczniów uzyskało taki sam wynik. Mistrzynią została Wiktoria Wilczek z klasy IIa oraz ex aequo mistrzem został Filip Woźny z klasy IIc. W klasie II b klasowa mistrzynią została Gabriela Pietrzak. W klasach trzecich wygrał Jakub Woźny z IIIb, mistrzem klasy IIIa został Andrzej Wawrzonowski.Wojewódzki konkurs historyczny

Jakub Ciepłucha, uczeń klasy VI został laureatem konkursu przedmiotowego z historii pod patronatem Kuratora Oświaty w Łodzi.

Otrzymał na trzecim, ostatnim etapie eliminacji wojewódzkich wysokie noty, bo 91,25% dobrych odpowiedzi. Kuba wykazał się doskonałą wiedzą z XIX i XX wieku.

Nasz uczeń jest w gronie 11 najlepszych historyków województwa łódzkiego wśród szkół podstawowych.

7 kwietnia odbyło się na Wydział Prawa i Administracji w Łodzi uroczyste wręczenie nagrody.

Nauczyciel historii - Ilona Zawalska

Serdecznie gratulujemy!Konkurs recytatorski "Po schodach wierszy"

31 marca, w piętak odbył się VI Międzyszkolny Konkurs Recytatorski "Po schodach wierszy". W tym roku deklamowane były wiersze Juliana Tuwima. Występy dzieci oceniało profesjonalne jury w składzie: p. dr Anna Sarna - Śnicikowska (aktorka Teatru im. S. Jaracza w Łodzi, wykładowca PWSF,TiTv w Łodzi), p. Wiesława Bojanowska (polonistka ze SP nr 204 w Łodzi) oraz p. Dorota Federak (pedagog Zespołu Szkolno - Przedszkolnego w Bukowcu). Do udziały zgłosiło się 32 uczniów z 7 szkół podstawowych: Zespołu Szkół w Kurowicach (SP w Woli Rakowej, SP w Kurowicach), Szkoły Podstawowej nr 204 w Łodzi, Zespołu Szkolno - Przedszkolnego w Bedoniu, Szkoły Podstawowej w Justynowie, Szkoły Podstawowej w Wiśniowej Górze oraz Zespołu Szkolno - Przedszkolnego w Bukowcu. Uroczystość rozpoczęła Pani Dyrektor, witając zgromadzonych gości oraz wszystkich uczestników. Następnie Amelia Comporek, uczennica klasy IVb, zaprezentowała życie i twórczość wielkiego łódzkiego poety. Przyszedł czas na przesłuchania. Odbywały się one w trzech kategoriach wiekowych: I - klasy "0" - 1; II - klasy 1-2 oraz III - klasy 4-6. Poziom był niezwykle wysoki, więc jury miało ogromny problem z wyłonieniem najlepszych. Podczas obrad uczestnicy wzięli udział w warsztatach origami, które prowadziła opiekunka koła - p. Monika Ambrozik. Młodszym koleżankom i kolegom pomagały uczennice klasy V oraz IV. By umilić czas uczniowie klasy IIa wraz ze swoją wychowawczynią przygotowali "Rzepkę" Juliana Tuwima w wersji kabaretowej. Tuż przed ogłoszeniem wyników zaśpiewali także piosenkę repertuaru Uli Pakuły, pt. "Lokomotywa". Był to bardzo zabawny punkt całej uroczystości. Podczas przerwy na wszystkich czekał również słodki poczęstunek. Na koniec przewodnicząca komisji oczytała werdykt:

Kategoria 0-1:

I miejsce - Maja Tylki Zespół Szkolno-Przedszkolny w Bukowcu

II miejsce - Aleksandra Dybowska - Szkoła Podstawowa w Woli Rakowej

III miejsce - Hanna Kubisz - Zespół Szkolno-Przedszkolny w Bukowcu

Wyróżnienie - Hanna Michalska - Zespół Szkolno-Przedszkolny w Bedoniu

Kategoria klas 2-3

I miejsce - Maciej Dołowicz - Zespół Szkolno-Przedszkolny w Bukowcu

II miejsce - Maja Bancewicz - Szkła Podstawowa nr 204 w Łodzi

III miejsce - Artur Lewandowski - Szkoła Podstawowa w Justynowie

Wyróżnienie - Natalia Łubińska - Szkoła Podstawowa nr 204 w Łodzi

Kategoria klas 4-6

I miejsce - Adrianna Jarzyna - Szkoła Podstawowa nr 204 w Łodzi

II miejsce - Maja Górniak - Zespół Szkolno-Przedszkolny w Bukowcu

III miejsce - Patrycja Bąkała - Szkoła Podstawowa w Kurowicach

Wyróżnienie - Dominika Cieniak - Szkoła Podstawowa nr 204 w Łodzi

Wyróżnienie - Anna Durzalska - Szkoła Podstawowa w Wiśniowej Górze.

Zwycięzcy otrzymali dyplomy oraz nagrody książkowej. Gratulujemy!

Serdecznie zapraszamy do wzięcia udziału w konkursie w przyszłym roku...Międzyszkolny konkurs "Mistrz pięknego czytania"

29 marca odbył się II etap międzyszkolnego konkursu pt. "Mistrz pięknego czytania". W konkursie wzięło udział 20 uczniów z trzech szkół: SP w Woli Rakowej, SP w Kurowicach oraz SP w Bukowcu. Dzieci młodsze czytały fragmenty lektury A. A. Milne, zaś starsze uczennice czytały "Charlie i fabryka czekolady" Roalda Dahla. Konkurs odbył się w dwóch kategoriach wiekowych: I - klasy I-III oraz II - klasy IV-VI. Jury w składzie p. Elżbieta Świderek, p. Małgorzata Matuszczak oraz p. Agnieszka Kot miało trudny wybór, ponieważ wszyscy uczestnicy byli świetnie przygotowani.

W kategorii klas I-III Mistrzynią Pięknego Czytania została Kinga Lolo, uczennica klasy IIIb Szkoły Podstawowej w Bukowcu;

W kategorii klas IV-VI Mistrzynią Pięknego Czytania została Marika Hachuła, uczennica szkoła Podstawowej Kurowicach.

Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali z rąk Pani Dyrektor dyplomy oraz podziękowania. Mistrzom wręczono, oprócz dyplomów, także nagrody książkowe.

Wszystkim uczestnikom gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów w czytelnictwie!

Organizatorki: I. Zawalska, R. Soszka, M. Ambrozik.Powitanie wiosny przez klasy I-III

Dnia 21 marca w naszej szkole odbyło się uroczyste przywitanie WIOSNY. Wiosnę witali uczniowie z klas od I do III. Zajęcia nie były zwyczajne, tylko warsztatowe. Dzieci przygotowywały się do nich już dużo wcześniej: gromadziły potrzebne materiały, planowały swoją pracę i zbierały swoje wspaniałe pomysły. Każda klasa miał do wykonania inne zadanie, które później po złączeniu się z innymi klasami stanowiły jedną całość. I tak:

Klasa I – wykonywała piękne portrety pani Wiosny;

Klasa II a – wykonywała śliczne kolorowe kwiaty;

Klasa II b – miał do wykonania gałązki z zielonymi listkami, które po połączeniu z klasą II a dały przepiękny wiosenny bukiet;

Klasa II c – po klasowej naradzie stworzyły duże liście, na których napisały hasła dotyczące działań chroniących przyrodę;

Klasa III a – wykonała ekologiczną Marzannę, która w późniejszym czasie została spalona – na dowód tego, że zima już na dobre pożegnała się z nami;

Klasa III b – stworzyła bardzo duże drzewo, do którego zostały przyklejone liście wykonane przez klasę II c.

Całość wyglądała przepięknie.

Teraz tylko pozostaje czekać, by przyszła do nas już na dłużej...Powitanie wiosny przez klasy IV-VI

W wtorkowy słoneczny poranek klasy IV – VI udały się na poszukiwanie wiosny do Tomaszowa Mazowieckiego. W ramach „dnia wagarowicza” uczniowie uczestniczyli w warsztatach „małego szpiega” w Muzeum Ostrowskich. Okazały się one świetna zabawą, gdyż rozwiązanie niektórych zagadek nie było oczywiste. Dla najlepszych drużyn przewidziane były nagrody. Drugą atrakcją były warsztaty pizzy w Pizzerii DaGrasso. Każdy uczeń sam formował pizzę oraz dobierał do niej składniki. Radości dzieci nie było końca, jednak zjedzenie takiej pizzy było to nie lada wyzwanie, dlatego większość kawałków została zabrana do domu. Każdy uczestnik otrzymał pamiątkowe gadżety oraz dyplom Przyjaciela Pizzy.

Choć nie paliliśmy Marzanny powitaliśmy wiosnę z uśmiechem na twarzy.MIasteczko ruchu drogowego

Jak co roku uczniowie klas czwartych przygotowują się do zdobycia karty rowerowej. Od lat w działaniach tych wspomagają nas Policjanci z Koluszek. Spotkanie rozpoczęło się od części teoretycznej, Policjanci odpowiadali również na liczne pytania stawiane przez naszych uczniów. Następnie na przygotowanym przez Policjantów placyku manewrowym, każdy z uczniów spróbował swoich sił. Dość szybko okazało się, że poprawne przejechanie toru przeszkód, nie należy do łatwych zadań.Konkurs piosenki angielskiej

Dnia 17 marca, w dzień Świętego Patryka odbył się Międzyszkolny Konkurs Piosenki Anglojęzycznej. Organizatorkami tego wydarzenia były: Aleksandra Kurzawa, Alicja Adamiak i Joanna Kalinowska wraz z kołami j. angielskiego dla klas starszych i młodszych.

Z tej okazji przybyli do nas wykonawcy ze szkół z Kurowic oraz Rzgowa. Na początek, dla rozluźnienia atmosfery, rozwiązywaliśmy krzyżówkę z hasłem. Konferansjerzy w składzie: Milena Michałowicz, Klaudia Szozda oraz Maciej Łoszewski zapowiadali występy i sypali doskonałymi dowcipami!

W przerwach pomiedzy występami koła zainteresowań wykonały piosenki o Leprikonie, czyli irlandzkim skrzacie, który szuka złota na końcu tęczy.

Po występach uczestnicy wzięli udział w warsztatach. Podczas pierwszych pani Ola Kumorek uczyła tańca irlandzkiego, na drugich zaś dzieci ozdabiały symbole Irlandii.

Po tańcach nadszedł czas na pyszny zielony poczęstunek przygotowany przez rodziców.

A oto wyniki konkursu:

kategoria klas 4-6:

I miejsce-Lara Hidane (SP ze Rzgowa)

II-Aleyna Yilmaz i Maja Lucas (SP ze Rzgowa)

III- Leila Lipiec ex aequo Maria Laskowska i Weronika Nycz (SP z Kurowic)

2 wyróżnienia - Filip Dudek (za osobowość) oraz Wiktoria Tyluś

kategoria klas 2-3:

I miejsce - Julia Zięba

II miejsce - Jakub Woźny

III miejsce - Amelia Woźna (SP z Kurowic)

kategoria klas 0-1:

I miejsce - Alina Horoszewicz

II miejsce - Małgorzata Guzewska i Julita Szozda

III miejsce - Franciszek Żaczek ex aequo Natalia Klepacz

A. K., K. S. i M. M.Pasowanie na czytelnika

23 II uczniowie klasy I byli uroczyście pasowani przez bibliotekarkę na czytelników biblioteki szkolnej. Uroczystość odbyła się w bibliotece w obecności Rodziców,p.Dyrektor,przedstawicieli uczniów klas II-III. W inscenizacji uczestniczyły dzieci z Koła Przyjaciół Biblioteki -Ala,Natasza,Kinga,Marta z kl.III b. Pierwszoklasiści odpowiadali na różne pytania,odgadywali zagadki.Zaśpiewali również piosenkę o literkach z pomocą chórku z klasy III b, pod opieką p.R.Pabich. Na koniec otrzymali dyplomy i zakładki do książek. Po części oficjalnej dzieci wypożyczały polecane przez bibliotekarkę książki o Franklinie, z dużą czcionką ,do samodzielnego czytania.

Bibliotekarka-Ilona ZawalskaWieczór z Kopernikiem i Maksymem

18 lutego 2017 r. odbył się już kolejny "Wieczór z patronem i naszym przyjacielem śp. Pawłem Maksymem". Choć pogoda nie sprzyjała ani ognisku ani obserwacji nieba nie zabrakło na nim amatorów astronomii i ... kiełbaski pieczonej w ognisku. Po przywitaniu wszystkich gości głos zabrał p. Michał Kata - nasz drogi astronom, który przypomniał nam jak dobrym, życzliwym i otwartym człowiekiem był śp. Paweł Maksym. Opowiedział jak doszło do wybudowania obserwatorium przy naszej szkole i podkreślił jak wielką rolę odegrał tu p. Maksym. Choć nie mogliśmy obserwować nieba, na słowo wierzyliśmy i jak dzieci we mgle wodziliśmy za palcem p. Michała. Rodzice klas czwartych od początku do samego końca dbali o ciepło płynące z ogniska, częstowali kiełbaskami i gorącą herbatą. Jak to przy ognisku nie mogło zabraknąć wesołych rozmów oraz śpiewów i tak uczniowie klas czwartych zaśpiewali piosenkę „Zielone ufoludki”, dorośli odwdzięczyli się „Stokrotką”, „Plonie ognisko”…. W trakcie śpiewów p. Michał wpadł na pomysł przerobienia piosenki „Hej sokoły” i tak zaczęliśmy śpiewać „ żal, żal, serce płacze, dziś już nieba nie zobaczę…”. Rozbawieni i posileni dobrodziejstwami które zasponsorowała nam Rada Rodziców i po ogrzaniu się pyszną herbatką przygotowaną przez panią Dorotkę Bogdan, przyszedł czas na konkurs wiedzy o naszym patronie i o astronomii. Konkurs przeprowadził p. Michał Kata, dzieci losowały kuleczki – gwiazdeczki w których kryły się pytania. Każdy losujący i podający dobrą odpowiedź dostawał nagrodę w postaci lizaka. Trzeba dodać, że dzieci i ich opiekunowie byli świetnie przygotowani i przeszli do kolejnego etapu, który nastąpi już za rok - serdecznie zapraszamy.

Dziękujemy Wszystkim za przybycie i za wspólną zabawę.

Dziękujemy rodzicom i uczniom klas czwartych za organizację ogniska, rozpalenie, donoszenie drewna, opiekanie kiełbasek, przynoszenia i odnoszenia stolików i ławek, dbanie o gości….

Dziękujemy Radzie Rodziców za prowiant.

Dziękujemy Panom konserwatorom za przygotowanie drewna na ognisko, p. D. Bogdan za przygotowanie pysznej herbaty.

Współorganizatorki Monika Ambrozik i Anna Płomińska.Dzień Babci i Dziadka w GDK

W sobotę 18 lutego uczniowie klas II przedstawili kolejny spektakl z okazji Dnia Babci i Dziadka. Spotkanie odbyło się w Gminnym Domu Kultury w Brójcach. Zostało ono zorganizowane dla seniorów z naszej gminy. Oczywiście wśród gości nie mogło zabraknąć Pana Wójta Radosława Agaciaka, Pani Wicestarosty Łódź Wschód Pani Ewy Gładysz oraz dyrektorów z sąsiednich szkół. Występ dzieci spotkał się z pozytywnymi opiniami wśród obecnych oraz gromkimi brawami. Było to ogromne przeżycie dla małych artystów.Żywa lekcja przyrody

Już kolejny raz uczniowie naszej szkoły wzięli udział w żywej lekcji przyrody. Tym razem zawitały do nas pajęczaki. Mogliśmy podziwiać nie tylko piękne obrazy tych zwierząt, ale również żywe okazy wybranych stawonogów. Uczniowie poznali ich budowę oraz tryb życia. Dowiedzieli się wielu ciekawych informacji o pajęczakach. Dla dzieci młodszych wielką atrakcją była możliwość dotykania zwierząt. Dzieci starsze miały żywą lekcję przyrody, która na pewno przyda im się na kolejnych zajęciach w klasie.Dni bezpiecznego internetu

W lutym w naszej szkole została przeprowadzona akcja promująca bezpieczeństwo w sieci w ramach obchodów Międzynarodowego Dnia Bezpiecznego Internetu. Cele akcji jest popularyzacja wiedzy na temat bezpieczeństwa informatycznego oraz sposobów zapobiegania zagrożeniom płynącym z sieci. Podczas obchodów DBI uczniowie na zajęciach komputerowych wykonali prace, które zostały wystawione na korytarzy głównym naszej szkoły.V Festiwal Kultury w Bukowcu

5 lutego odbył się V Festiwal Kultury w Bukowcu. Był to jubileuszowy festiwal ze względu na benefis 10-lecia pracy artystycznej Amatorskiego teatru rodziców i nauczycieli "Gwiazdozbiór" oraz mażoretek "Siete". Całą uroczystość rozpoczęła Pani Dyrektor od przywitania wszystkich przybyłych gości. Potem widzowie obejrzeli bajkę "Królowa Śniegu". Spektakl teatralny spotkał się z ogromnym zachwytem publiczności. Dodatkową atrakcją było piękne oświetlenie. Niczym w prawdziwym teatrze nastrojom bohaterów towarzyszyła gra światła i cienia. Całość stanowiła wyjątkowy i niepowtarzalny obraz. Następnie na scenie pojawiły się mażoretki. Zespół SIETE zaprezentował cztery grupy wiekowe: przedszkolna, kadetki, juniorki i seniorki. Łącznie tańczyły 62 dziewczynki. Każdy układ taneczny był przeplatany krótką historią zespołu. Na koniec Pani Dyrektor poprosiła wszystkich uczestników na scenę i rozdała pamiątkowe dyplomu. Następnie zabrała głos Pani Wicedyrektor i wymieniła wszystkie osoby, które brały udział w teatrze "Gwiazdozbiór". Było ich niemalże 50. Każdy jako wyraz wdzięczności dostał maskę. Ta największa powędrowała na ręce p. Celestyny Płuciennik, ponieważ to pod jej skrzydłami będzie od przyszłego roku rozwijał się teatr. Na uroczystości nie mogło zabraknąć pań z Koła Gospodyń Wiejskich w Bukowcu, które podziękowały Pani Dyrektor za działalność na rzecz kultury. Było to niezwykle piękne niedzielne popołudnie...Bal Karnawałowy dla klas I-III i dyskoteka klas IV-VI

Tegoroczna zabawa karnawałowa wzbudziła u najmłodszych uczniów naszej szkoły wiele radości. Przepięknie udekorowana sala gimnastyczna wprowadzała w klimat karnawału. Niektórych uczestników trudno było rozpoznać - stroje zachwycały. Przybyli rycerze, piraci, piłkarze, żołnierze, nie zabrakło też księżniczek. Prowadzący zachęcali do tańca przy skocznej muzyce, którą dzieci dobrze znały, a często nawet wtórowały jej, głośno śpiewając. Zatańczyliśmy wszystkie znane i lubiane przeboje, dzieci chętnie uczestniczyły w konkursach i zabawach zorganizowanych przez panią Alę. Nie brakowało też słodkich gumisiowych nagród za odważne uczestnictwo w konkursach. Rodzice zadbali o smaczne przekąski i napoje. Bal w odczuciu wielu osób zakończył się zbyt szybko. Ale tak to już bywa, że w miłej atmosferze i podczas dobrej zabawy czas płynie w przysłowiowym mgnieniu oka.

Także 13 stycznia 2017 roku w godzinach popołudniowych odbyła się dyskoteka karnawałowa dla klas IV-VI. Uczniowie podczas balu brali udział w licznych konkursach takich jak: lot balonem, taniec na gazecie czy karoca. Zabawy sprawiały wiele radości, a nagrody stały się małym słodkim upominkiem. Wyłoniliśmy także króla i królową balu. Zostali nimi Julia Bednarz z klasy V oraz Kacper Skwarka z klasy VI. Wszyscy w radosnych nastrojach spędzili ostatni wieczór przed upragnionymi feriami zimowymi.Spotkanie ze strażakami

12 stycznia odbyło się spotkanie ze strażakami, mające na celu przypomnienie dzieciom zasad bezpiecznych form spędzania wolnego czasu. Uczniowie przypomnieli sobie, że zima niesie również z sobą niebezpieczeństwa. Dzieci brały udział w scenkach dramowych udzielania pierwszej pomocy. Dzieci chętnie uczestniczyły w zajęciach prowadzonych przez służby mundurowe.Dzień Babci i Dziadka

11 stycznia 2017r. obchodzony został w szkole Dzień Babci i Dziadka. Uczniowie klas II przygotowali wraz ze swoimi wychowawczyniami spektakl słowno - muzyczny "Ja się wcale nie chwalę, ja po prostu mam talent". Najpierw na 4 godzinie lekcyjnej dzieci przestawiły inscenizację uczniom z klasy I, IIIa i IIIb. Natomiast o 16:30 niemalże cała sala gimnastyczna była wypełniona uśmiechniętymi babciami i dziadkami. Całą uroczystość rozpoczęła p. Celestyna Płuciennik, a tuż za nią uczniowie przywitali zgromadzonych gości. Wśród występów znalazły się wierszyki, pięknie deklamowane przez drugoklasistów, piosenki oraz tańce. Mogliśmy podziwiać rock and roll,a czy polkę. Uczennice pięknie zatańczyły do utworu "Hallelujah"; natomiast chłopcy świetnie prezentowali się w kapeluszach. Babcie wzdychały, kiedy prezentowana była bardzo znana współczesna piosenka "Wymarzona". Następnie dzieci złożyły życzenia swoim ukochanym babciom i dziadkom oraz zaśpiewały "Sto lat", a na koniec poleciało konfetti... Oczywiście nie mogło zabraknąć własnoręcznie wykonanych prezentów oraz słodkiego poczęstunku. Na pewno ten piękny dzień długo pozostanie w pamięci Babć i Dziadków...Lekcja biblioteczna w GBP w Brójcach

3 I 2017r. uczniowie z klasy V pod opieką p. Ilony Zawalskiej udali się na lekcję biblioteczną do Gminnej Biblioteki Publicznej w Brójcach. Dzieci dowiedziały się jak uporządkowane są zbiory, do czego służą katalogi, jak odnaleźć książkę na półce, co to jest sygnatura. Zapoznały się z książkami o naszym regionie oraz ciekawej szacie graficznej. Uczniowie otrzymali od p. Elżbiety Świderek na pamiątkę zakładki do książek.Tradycje i zwyczaje bożonarodzeniowe

W czwartkowe przedpołudnie, 22 grudnia odbyło się przedstawienie z okazji Świąt Bożego Narodzenia. Na początku przedstawienia została zaprezentowana prezentacja multimedialna, ukazująca pochodzenie i znaczenie tradycji związanych z Bożym Narodzeniem min. znaczenie opłatka, śpiewanych kolęd czy choinki. Następnie uczniowie klasy II b oraz III b poprzez wiersze i przygotowaną treść przypomnieli bogactwo tych tradycji, które są pielęgnowane w polskich domach podczas Świąt Bożego Narodzenia. Przedstawienie wzbogacił występ uczniów grających na dzwonkach oraz gitarach, zagrali oni dwie znane kolędy „ Dzisiaj w Betlejem”i „Lulajże Jezuniu”; natomiast chór zaprezentował mniej znane, pastorałki. Nasze spotkanie zakończyły płynące z serca życzenia.

Dlaczego jest święto Bożego Narodzenia?

Dlaczego jest święto Bożego Narodzenia?

Dlaczego wpatrujemy się w gwiazdę na niebie?

Dlaczego śpiewamy kolędy?

Dlatego, żeby się uczyć miłości do Pana Jezusa.

Dlatego, żeby podawać sobie ręce.

Dlatego, żeby się uśmiechać do siebie.

Dlatego, żeby sobie przebaczać.

ks. Jan TwardowskiProjekty czytelnicze w każdej klasie

W ramach realizacji projektu czytelniczego pt. Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa nasi uczniowie pod opieką nauczycieli zaprezentowali swoje prace związane z zakupionym książkami do szkolnej biblioteki. Wykonali własne książeczki na podstawie przeczytanego tekstu, gry planszowe, plakaty, postacie z z plasteliny i innych materiałów. Wszystkie prace wystawione były na szkolnym korytarzu.

Koordynator projektu Ilona ZawalskaSpotkanie z p. Rafałem Górniakiem autorek książki pt.: "Przekleństwo rasy"

14 XII gościł w naszej szkole p. Rafał Górniak, autor książki "Przekleństwo rasy".

W spotkaniu uczestniczyli uczniowie z klas 4-6.

Pan R. Górniak bardzo ciekawie opowiadał o literaturze fantastycznej.

Dwaj uczniowie za ciekawe odpowiedzi otrzymali nagrody książkowe od gościa.

Dziękujemy i czekamy na inne książki.

Organizator spotkania Ilona Zawalska.Spotkanie z pisarką p. Karoliną Kołodziej

12 grudnia gościła w naszej bibliotece p. Karolina Kołodziej łodzianka, filolog, wykładowca na Uniwersytecie Łódzkim. Jest autorką książki "Odkryj Łódź". Bardzo twórczej książki o niezwykłym mieście, dla dzieci od lat 5. Pani opowiadała dzieciom jak powstaje książka.

W spotkaniu uczestniczyli uczniowie z klas I i II c ze szkoły.

Dziękuję p. E. Wiatr za pomoc w przygotowaniu tego spotkania.

opiekun biblioteki -Ilona ZawalskaSzlachetna paczka

Dnia 9 grudnia 2016r. została zakończona akcja "Dar serca - szlachetna paczka 2016". W sobotę 10 grudnia nastąpiło przekazanie zgromadzonych darów potrzebującej rodzinie. Dzięki Państwa hojności udało się zebrać: artykuły spożywcze, słodycze, środki higieniczne, zabawki, pościel, poduszki, odzież, obuwie oraz kuchenkę gazowo - elektryczną. Serdecznie dziękujemy za udział w akcji.

"Człowiek jest wielki nie przez to, co posiada,

lecz przez to, kim jest,

nie przez to, co ma,

lecz przez to, czym dzieli się z innymi."

Jan Paweł IIOkulary dla afryki

Dzięki Państwa życzliwości udało nam się zebrać ponad sześćdziesiąt par okularów.

Dziękujemy bardzo za zaangażowanie.Listopad miesiącem życzliwości i pozdrowień

W ramach akcji "Listopad miesiącem życzliwości i pozdrowień" uczniowie naszej szkoły przypominali sobie o zasadach savoir vivre. Każda klasa otrzymała hasło, które należało zilustrować według własnego pomysłu. Tematy wykonanych prac:

- Nie śmiej się dziadku z czyjegoś wypadku, a dziadek się śmiał i tak samo miał.

- Ławka nie jest do deptania ani ściana do pisania.

- Hamuj, bracie ze słowami, które mogą kogoś zranić.

- Niech się stanie mały cud i z pokoju zniknie brud.

- Pośród wszystkich słów na świecie lepszych chyba nie znajdziecie.

- Nie bierz sam, bez zapytania nawet gumki do ścierania.

- Każda minuta spóźnienia wymaga przeproszenia.

- Kiedy ktoś mówi słuchaj cierpliwie, potem odpowiedz w miarę życzliwie.

- Kulturalnych ludzi zapukanie w drzwi nie trudzi.

- Każdy ma swoje tajemnice. wszystkie szanuj należycie!

- Słowa większe niż w reklamie: oddać swoje miejsce damie.

- Kiedy buzia pełna chleba żadnych słów nam nie potrzeba.

Wychowawcy przypomnieli uczniom o wartościach, którymi należy się kierować w życiu.

Galeria prac znajduje się na głównym korytarzu w gmachu szkoły.

Mamy nadzieję, że przypomniane zasady pozostaną w sercach uczniów na zawsze...Wycieczka do ŁKA

W piątek 25 listopada uczniowie klasy IIa wzięli udział w wycieczce do Łódzkiej Kolei Aglomeracyjnej. Całość została zorganizowana z okazji Dnia Kolejarza. Swoją przygodę z koleją rozpoczęli od przejażdżki nowoczesnym pociągiem, gdzie udali się na "zaplecze". Dzieci zobaczyły, gdzie śpią i myją się pociągi. Dowiedziały się także, ile waży pociąg i do czego jest im potrzebny piasek. Podczas kolejowego spotkania uczniowie także mieli zajęcia ze Strażnikami ze Straży Miejskiej z "Animal Patrolu". Opowiedziano dzieciom, jak należy się zachowywać, kiedy na drodze pojawi się niebezpieczne zwierzę. Na zakończenie wszyscy zrobili sobie pamiątkowe zdjęcia oraz samodzielnie wykonali przypinkę. Wszyscy uczestnicy dostali także mapy, książeczki o bezpiecznym podróżowaniu koleją, a także kredki. Była to pierwsza, a zarazem niezapomniana przygoda z Łódzką Koleją Aglomeracyjną!Konkurs "Mistrz pięknego czytania"

We wtorek 22 listopada odbyły się szkole eliminacje do konkursu "Mistrz pięknego czytania". Uczniowie czytali I i II rozdział "Kubusia Puchatka". W kategorii klas I-II udział wzięli:

1. Maria Kępka - kl. I

2. Ignacy Wiatr - kl. I

3. Franciszek Żaczek - kl. I

4. Aleksandra Wójtowicz - kl. IIa

5. Maciej Dołowicz - kl. IIa

6. Modest Skrzetuski - kl. IIb

7. Małgorzata Kolczyńska - kl. IIb

8. Lena Jankowska - kl. IIb

9. Filip Woźny - kl. IIc

10. Nikola Hilt - kl. IIc

11. Kamil Michałus - kl. IIc

Wśród uczestników jury wyłoniło:

I miejsce - Aleksandra Wójtowicz-awans do 2. etapu konkursu

II - Maciej Dołowicz- awans do 2.etapu konkursu

III Modest Skrzetuski

Natomiast "Mistrzem pięknego czytania" wśród publiczności został: Maciej Dołowicz.

------------------------------------------------

W wtorek 22 XI również uczniowie z klas IIIa i IIIIb przystąpili do konkursu "Mistrz Pięknego Czytania" i czytali głośno wybrane fragmenty książki pt.: "Kubuś Puchatek".

Uczestnikami byli:

1. Zofia Ciepłucha

2. Franciszek Koroniewicz

3. Witold Niedośpiał

4. Marcelina Stasiak

5. Bartosz Tylki

6. Laura Adaszewska

7. Natasza Czaplińska

8. Kinga Lolo

9. Alicja Poźniak

10. Amelia Gumińska

Jury w składzie:

p. E. Świderek z Gminnej Biblioteki Publicznej w Brójcach,

p. A. Kowalska, p. A. Kot wyróżniło następujących uczniów:

I miejsce - Witold Niedośpiał- otrzymał nagrodę książkową

II miejsce -Kinga Lolo

III miejsce - Marcelina Stasiak

Nagrodę publiczności (książka) zdobyła Kinga Lolo.

W. Niedośpiał i K. Lolo przechodzą do etapu międzyszkolnego.

Gratulujemy!

Wszyscy uczniowie otrzymali dyplomy.

Organizatorki konkursu:

Ilona Zawalska i Renata Soszka

-----------------------------------------------------------------------

Uczniowie z klas IV-VI przystąpili do konkursu w środę 23 listopada i czytali głośno wybrane fragmenty książki R. Dahla "Charlie i fabryka czekolady".

Uczestnikami byli:

1. Maja Górniak - kl. IVa

2. Jagoda Łoszewska - kl. IVa

3. Amelia Comporek - kl. IVb

4. Jan Cichowicz - kl. IVb

5. Milena Michałus - kl. V

6. Martyna Zach - kl. V

7. Anna Frątczak - kl. VI

8. Amelia Jaworska - kl. VI

9. Rafał Murawski - kl. VI

10. Wiktoria Wolczyk - kl. VI

Jury w składzie: p Dyrektor A. Kmiecik

p. E. Świderek z Gminnej Biblioteki Publicznej w Brójcach

p. R. Rodak wyróżniło następujących uczniów:

I miejsce - Maja Górniak - otrzymała nagrodę książkową

II miejsce -Amelia Comporek

III miejsce - Wiktoria Wolczyk

IV miejsce -Anna Frątczak

Nagrodę publiczności (książka) zdobyła Anna Frątczak.

Wyżej wymienieni uczniowie przechodzą do międzyszkolnego konkursu.

Wszyscy uczniowie otrzymali dyplomy.

Organizatorki konkursu:

Ilona Zawalska i Renata Soszka

SERDECZNIE GRATULUJEMY!Marsz Niepodległości

W piątek już drugi raz odbył się Marsz Niepodległościowy. Mimo niesprzyjającej pogody wielu mieszkańców gminy Brójce wzięło w nim udział. Zaczęło się od powitania zaproszonych gości przez Panią Dyrektor. Potem odbyła się polowa msza święta. Modliliśmy się w intencji Ojczyzny. Następnie odśpiewaliśmy hymn "Mazurek Dąbrowskiego", przy akompaniamencie Orkiestry Dętej Ochotniczej Straży Pożarnej w Kurowicach. Niektórym aż się łezka w oku zakręciła... Uczniowie szkoły oraz Pani Ilon Zawalska przypomnieli rys historyczny Święta Niepodległości. Wspólnie zaśpiewaliśmy "Rotę". Następnie zabrał głos Wójt Gminy Brójce - p. Radosław Agaciak. Potem nastąpiło poświęcenie i uroczyste złożenie kwiatów pod tablicą upamiętniającą bohaterów walczących o wolność. Pozostał przemarsz ulicami Bukowca. W marszu wzięli udział: ułani na koniach, poczty sztandarowe szkół, poczty sztandarowe Ochotniczych Straży Pożarnych Gminy Brójce, mażoretki "Siete", Orkiestra Dęta Ochotniczej Straży Pożarnej w Kurowicach, zaproszeni goście, reprezentacja Solidarności kolejarskiej, mieszkańcy Gminy Brójce. Po przemarszu wystąpiły z repertuarem patriotycznym "Bukowianki". Potem nastąpił moment otwarcie Izby Pamięci Narodowej oraz Izby Regionalnej. Powstały one dzięki uprzejmości wielu ludzi, którzy przekazali bądź wypożyczyli eksponaty na rzecz szkoły. Serdecznie dziękujemy za okazaną pomoc. Całą uroczystość zakończyła się pokazem władania szablą i lancą przez Ułanów. Podczas uroczystości można było skosztować grochówki wojskowej, przygotowanej przez Koło Gospodyń Wiejskich w Bukowcu. Serdecznie dziękujemy za udział w święcie.Uroczyste otwarcie Izby Pamięci Narodowej

Z inicjatywy p. dyr Aliny Kmiecik 11 listopada w naszej szkole powstała Izba Pamięci Narodowej. Pomysł ten zrodził się rok temu, gdy nasza szkoła otrzymała od posła Rzeczpospolitej faksymile Konstytucji 3 Maja.

Na nasz apel dotyczący przekazywania nam pamiątek lub innych materiałów historycznych odpowiedzieli niektórzy rodzice, mieszkańcy gminy i nie tylko.

Najwięcej zgromadziliśmy książek i plakatów o tematyce niepodległościowej.

Wśród nich są wizerunki marszałka Józefa Piłsudskiego i premiera Władysława Sikorskiego.

Nasze dzieci mogą zobaczyć na własne oczy i dotknąć medali , odznaczeń wojskowych z czasów II wojny światowej.

Oglądają autentyczne zdjęcia lub skany dokumentów wojennych bohaterów z kampanii wrześniowej i walk na Zachodzie (bitwa pod Monte Cassino).

Posiadamy w naszych zbiorach bezcenną opaskę biało-czerwoną bohatera z Powstania Warszawskiego z 1944 roku i kilka zdjęć np. z 3 sierpnia 1944r.

Wypożyczono nam lub podarowano gazetę i kalendarzyki z lat 30-tych XX wieku.

Otrzymaliśmy również kilka monet z czasów zaborów.

Ciekawym eksponatem są również dokumenty potwierdzające szlachectwo rodziny i drzewo genealogiczne.

Mamy również materiały związane z historią współczesną. Jest to spory zbiór ulotek Solidarności.

Podziękowania za przekazanie lub wypożyczenie pamiątek kierujemy do następujących osób:

1. Pan. Marcin Bednarz - rodzic

2. Pan Andrzej Braun - Radny Bukowca

3. Pani Anna Chrzanowska - rodzic

4. Państwo Alina i Stefan Kmiecikowie - Dyrektor Zespołu Szkolno - Przedszkolnego

w Bukowcu z mężem

5. Państwo Ilona i Krzysztof Mielczarzowie - rodzice

6. Pan Piotr Poźniak - rodzic

7. Pani Magdalena Machcińska - Szczepaniak - rodzic

8. Pan Ryszard Świetlicki - Pabianice, wnuk ppłk. Henryka Świetlickiego

9. Pan Dominik Trojak -opiekun Muzeum w Gałkowie Dużym

10. Pani Barbara Urbańczak - Łódź, kuzynka Powstańca Warszawskiego

11. Pan Jerzy Zarawski - emerytowany kierownik Muzeum Militariów we Wrocławiu, mieszkaniec Bukowca

Niedawno otrzymaliśmy ksero dokumentów związanych z budową

kolei warszawsko - wiedeńskiej z XIX w. od pana Włodzimierza Janiaka - rodzica naszej uczennicy.

Prosimy w dalszym ciągu o udostępnianie nam ciekawych materiałów historycznych, które rozbudzają zainteresowanie historią wśród naszych uczniów.

Nauczyciel historii - Ilona ZawalskaŚniadanie daje moc

We wtorek uczniowie naszej szkoły wzięli udział w ogólnopolskiej akcji "Śniadanie daje moc". Zaczęliśmy od uroczystego apelu, przygotowanego przez uczniów klasy IIa i V pod kierunkiem p. Aleksandry Kurzawy oraz p. Celestyny Płuciennik. Podczas apelu przypomnieliśmy sobie 12 zasad zdrowego odżywiania się, a także dowiedzieliśmy się, skąd wzięła się "śniadaniowa akcja". Aktorzy dzielnie się spisali. Na zakończenie wszyscy uczniowie przygotowywali zdrowe, bajeczne kanapki w klasach.Wycieczka do Fabryki Bombek w Piotrkowie Trybunalskim

W piątek klasy II udały się na wycieczkę do fabryki bombek. Tam dowiedziały się, że fabryka pod Łodzią sprzedaje wyroby na cały świat. Dzieci poznały tajniki tworzenia pięknych ozdób, które sprawiają, że nasze choinki co roku wyglądają tak pięknie... Bacznie obserwowały kolejne etapy powstawania tych ozdób - dmuchanie szkła, srebrzenie, lakierowanie i zdobienie. Na zakończenie uczniowie dostali bombki, które samodzielnie ozdobili brokatem. Każdy starał się wyczarować najpiękniejsze wzory. Wszystkie własnoręcznie wykonane ozdoby były piękne i okazałe.Wystawa Regionalna w naszej szkole

Pomysł wystawy zrodził się nam podczas zajęć koła historycznego i spotkań z mieszkańcami Bukowca w Klubie Seniora.

Dzieci z zainteresowaniem oglądają dawne narzędzia ludowe: cep, żelazko

z duszą, kołowrotek, maglownicę, wyżymaczkę, lampy naftowe.

Wśród eksponatów są również takie ciekawostki jak: znalezisko geologiczne z kopalni węgla brunatnego w Bełchatowie oraz tablica ze znaleziskami z XIX-wiecznego cmentarza ewangelickiego w Bukowcu

Podziękowania otrzymują :

Pan Andrzej Braun- Radny Bukowca

Pani Janina Frączkowska - mieszkanka Bukowca

Pani Kamila Kamińska (Gadecka) - rodzic

Pani Jadwiga Mirowska - sołtys wsi Bukowiec

Pani Irena Rewicz - mieszkanka Bukowca

opiekun wystawy - Ilona ZawalskaWspółpraca kół historycznych

Na zaproszenie pani Dyrektor A. Kmiecik i opiekunki koła historycznego p. I. Zawalskiej 24 X 2016r. po południu odwiedzili nas uczniowie ze SP nr 26 z Łodzi wraz z opiekunami - Dyrektorem szkoły panem Michałem Różańskim oraz nauczycielem historii. Pani Dyrektor przywitała gości, a następnie pokazał im nasz budynek szkoły, nowy obiekt przedszkola oraz Leśną klasę w ogrodzie szkolnym. Uczniowie chętnie pokazywali nowym kolegom swoje sale lekcyjne oraz salę gimnastyczną.

Następnie wszyscy udaliśmy się na XIX-wieczny cmentarz ewangelicki w Bukowcu, po którym przewodnikiem był p. Andrzej Braun - miłośnik historii i radny w Bukowcu. Pan Andrzej bardzo ciekawie opowiedział nam o historii cmentarza. Uczniowie mogli obejrzeć odnowione przez p. A. Brauna nagrobki, nawet z lat 60-tych XIX wieku. Odwiedził nas również były nauczyciel historii - p. Bolesław Domiński, który chętnie opowiadał dzieciom o skomplikowanej przeszłości naszego Bukowca.

Ostatnim punktem programu było zwiedzanie Obserwatorium Astronomicznego przy naszej szkole. Dzieci z wielkim zainteresowaniem słuchały astronomicznych ciekawostek p. Michała Katy - miłośnika astronomii, przedstawiciela grupy „Astromax”, który prowadzi w naszej placówce zajęcia koła astronomicznego.

Dzięki naszym Rodzicom mogliśmy zjeść kiełbaskę z ogniska i napić się ciepłej herbaty.

Nasi goście odjechali do Łodzi ok. godz.19:00.Wizyta policji


Pasowanie uczniów klasy I

I stało się... Dzieci z klasy I zostały pasowane na uczniów Szkoły Podstawowej w Bukowcu. Cała uroczystość rozpoczęła się od części artystycznej przygotowanej przez wychowawczynię - Panią Małgosię Ścibor. Pośród pięknie recytowanych wierszy dzieci śpiewały piosenki. Potem Uczniowie klasy I ślubowali na sztandar szkoły... Następnie odbyło się pasowanie magicznym ołówkiem przez Panią Dyrektor. Na zakończenie uczniowie klas II i III wręczyli młodszym koleżankom i kolegom drobne, własnoręcznie przygotowane upominki.Dzień Edukacji Narodowej

W piątek odbył się uroczysty apel z okazji Dnia Edukacji Narodowej. Tego dnia uczniowie podziękowali nauczycielom za nauczanie. Nie zabrakło kwiatów od rodziców. Pani Dyrektor wyróżniła nauczycieli oraz pracowników szkoły, którzy rzetelnie wykonują swoje zadania.Sprzątanie świata

W dniu 16 września przyłączyliśmy się do ogólnopolskiej akcji "Sprzątanie Świata". Tym razem była pod hasem "Podaj dalej... Drugie życie odpadów". Zaczęło się od apelu na korytarzu. Uczniowie z klasy IV b przypomnieli nam, w jaki sposób segregować odpady. Następnie wszyscy wyszliśmy sprzątać teren dookoła szkoły. Po powrocie do budynku szkoły, działania ekologiczne były kontynuowane podczas zajęć lekcyjnych.Uroczyste rozpoczecie roku szkolnego

W czwartek, jeszcze przy wakacyjnej pogodzie, odbyło się uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego 2016/2017. Jak zawsze uroczystości prowadziła Pani Dyrektor serdecznie witając dzieci, grono pedagogiczne, a także wszystkich pracowników szkoły i przedszkola. W tym roku jest jedna klasa I, trzy II, dwie III, dwie IV, jedna V oraz jedna VI. Do grona nauczycieli powróciła p. Monika Ambrozik - wychowawczyni klasy IVb, nauczycielka matematyki i techniki. Na zakończenie usłyszeliśmy pierwszy dzwonek w roku szkolnym 2016/2017. Wszystkim uczniom życzymy wspaniałej przygody edukacyjnej.

Sierpień
9
Niedziela
Klara, Roman, Romuald


Szkoła realizuje projekty:
  1. "Wsparcie przyszkolnych oddziałów przedszkolnych w Gminie Brójce"
  2. "Widzę, słyszę, doświadczam w mojej nowej ekopracowni"
  3. "Edukacyjne Wrota Regionu"
© piotr.z.bukowca